Jeżeli na początku naszego życia jako dzieci głęboko wierzyliśmy w siebie, instynktownie wierzyliśmy w nasze możliwości, w to, kim jesteśmy, to dlaczego nam tej wiary dziś tak bardzo brakuje? Dlaczego uważamy, że utraciliśmy swoją pewność siebie, częściowo lub całkowicie?
Utraciliśmy ją, ponieważ kazano nam wątpić w siebie i tym samym nasza wiara, wiara w nasze zdolności naturalne, pierwotnie została brutalnie wystawiona na próbę. Zawsze, kiedy mieliśmy wrażenie, że nie jesteśmy akceptowani, uznawani, innymi słowy – kochani, takimi, jakimi jesteśmy, traciliśmy wiarę w siebie. Gdybyśmy byli pewni, że jesteśmy akceptowani, uznawani razem z naszymi zdolnościami, cechami charakteru, naszą siłą, naszymi słabościami (których byłoby może mniej!), wierzylibyśmy w siebie głęboko. Wierzylibyśmy głęboko w to, co jest w nas, w naszym wnętrzu. Nie pytalibyśmy się wówczas prawdopodobnie w ogóle o brak wiary i bylibyśmy o wiele bardziej szczęśliwi.
Podsumujmy, powodów niskiej samooceny i braku pewności siebie czy niskiego poczucia własnej wartości może być wiele. Oto niektóre z nich:
- będąc dzieckiem rodzice często Cię krytykowali, a mało chwalili,
- w szkole otrzymywałeś głównie reprymendy i nauczyciele piętnowali Twoje błędy zamiast wspierać Twoją wiarę we własne możliwości,
- być może doświadczyłeś jakiejś przykrości ze strony rówieśników,
- nieustannie Cię do kogoś porównywano, bądź sam się porównywałeś do innych,
- byłeś lub jesteś w związku, w którym Twój partner wciąż utwierdza Cię w przekonaniu, że nie jesteś wystarczający dobry i nazbyt często Cię krytykuje.
Dobra wiadomość jest taka, że tak naprawdę to od urodzenia jesteś wartościowym człowiekiem, że masz wiarę w siebie i że w niektórych sytuacjach zdarza ci się zachowywać nawet bardzo pewnie, ale tego już nie zauważasz i potrzebujesz chwili, by sobie to lepiej uświadomić. Nie jest tak? Bo zazwyczaj skupiasz się zapewne na tych sytuacjach, w których Ci tej pewności siebie brakuje. Bardzo często mówiąc o braku pewności siebie, myślimy zerojedynkowo. “Brakuje mi pewności siebie” i już. A ja chciałabym trochę podważyć takie myślenie o sobie i dlatego wykonaj proszę poniższe ćwiczenie i przekonaj się, że są obszary, w których rzeczywiście Twoja pewność siebie nie jest wysoka, ale są obszary, w których Ci jej w ogóle nie brakuje.
Sam się zdziwisz. Poświęć na nie przynajmniej 10 minut. Przypomnij sobie sytuacje, w których zachowujesz się pewnie i zaznacz na kole swój poziom satysfakcji z tego obszaru. To samo zrób z obszarami, w których uważasz, że Ci pewności siebie brakuje.