Please enable JS

Wszystkie moje ja

3 lipca 2020 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Inspiracją do napisania tego wpisu są dwie książki, które bardzo zmieniły moje podejście do siebie oraz do możliwości lepszego „zarządzania sobą” i dokonywania zmian w życiu. Tak jak w realnym życiu odgrywamy wiele ról, jesteśmy kobietami, mężczyznami, matkami, ojcami, córkami, synami, pracownikami, szefami, ciociami, wujkami, tak w naszym wnętrzu żyje wiele postaci – głosów, które opanowują nasze emocje i zachowania oraz umysł. Ta wielorakość naszego „ja” od wielu lat bardzo mnie fascynuje. W procesie coachingowym z kartami LockLuck pomagam odkrywać dwie, bardzo ważne wewnętrzne postacie – głos Krytyka i Sprzymierzeńca. Czasem zdajemy sobie z nich sprawę i je słyszymy, czasem nie, faktem jest, że oni, jak i inni członkowie Twojej wewnętrznej rodziny (bo jest tych głosów – figur dużo więcej) wywierają wielki wpływ na to, jakie decyzje ostatecznie podejmujesz i jak wygląda Twoje życie. Nie wierzysz, sam się przekonaj..

Obejmując nasze "JA"

Pierwszą książką, która wywarła na mnie duże wrażenie, była publikacja amerykańskich psychologów Hala i Sidry Stone, twórców potężnego narzędzia wewnętrznego rozwoju – metody Voice Dialogue (dialog głosów), pod tytułem „Obejmując nasze Ja”. Uważają oni, że każdy z nas nie jest jednym „ja”, ale składa się z wielu subosobowości i że poznając je lepiej, ich potrzeby, „dając im głos”, jesteśmy w stanie dokonywać mądrzejszych wyborów życiowych, osiągnąć wewnętrzny spokój i generalnie żyć w większej harmonii ze sobą. 

Zapewne spotkałeś się w niektórych momentach swojego życia z taką sytuacją, kiedy to pojawiły się w Tobie sprzeczne uczucia i poczułeś się niekomfortowo. Rozważmy tu przypadek mężczyzny, który awansował na wysokie stanowisko kierownicze. Oczywiste jest, że jedna jego część jest niezmiernie uradowana i nie może doczekać się nowej posady, która przyda mu autorytetu, dostarczy ekscytacji i nowych wyzwań. Jednakże inna jego część boleje nad utratą układów koleżeńskich, a z którą wzrost rangi jest nieustannie związany. Ścierają się w nim dwa wzorce energii (podosobowości), uradowanego wewnętrznego Dziecka oraz bardziej sceptycznego Obrońcy – Kontrolera. Jak do tego dochodzi?

Jednym z najwcześniej rozwijających się aspektów naszej osobowości jest to „ja”, które nas strzeże. Działa ono jak osobisty ochroniarz, nieustannie wypatrując zagrożeń czających się wokół nas i ustalając najlepszy sposób obrony przed nimi. To Obrońca – Kontroler, który jest wcieleniem nakazów rodzicielskich i społecznych. W dużym stopniu kontroluje nasze zachowania poprzez wykształcenie kodeksu zasad, które w jego poczuciu zapewnią nam bezpieczeństwo i akceptację innych. Decyduje on o stopniu naszej emocjonalności, upewniając się, że nie postępujemy w sposób bezmyślny ani kompromitujący. Na ogół to właśnie energia Obrońcy – Kontrolera jest czynnikiem sprawczym naszej osobowości. Jest tym, co wielu ludzi uważa za ego.

Dlaczego sam sabotuję swoje działania?

Wszystko fajnie, ale czasem dzieje się tak, że ten nasz Obrońca – Kontroler zbyt mocno potrafi zawładnąć naszą osobowością i zaczyna wręcz blokować nasze działania, nawet jeśli tego zdecydowanie nie chcemy. Czujemy, że coś nas blokuje przed działaniem. Co on takiego robi? Skutecznie straszy nas licznymi obawami, wylicza zagrożenia, tworzy czarne scenariusze, żebyśmy tylko przypadkiem czegoś nie zmienili w swoim życiu, nawet jeśli ta zmiana jest w dłuższej perspektywie dla nas korzystna. Dlatego tak często boimy się dokonywać zmian w swoim życiu. Mówimy wtedy, że mamy jakąś psychiczną blokadę, że nie jesteśmy w stanie się przełamać, że jest w nas jakiś silny wewnętrzny opór. W ten właśnie sposób „działa” nasz Obrońca – Kontroler. Jeśli chciałbyś poznać bliżej swojego Obrońcę – Kontrolera i go nieco ostudzić w zapędach, to zapraszam na coaching samooceny z innowacyjną grą LockLuck, która w łatwy i skuteczny sposób pomaga go „spacyfikować”. 

Obrońca – Kontroler wespół w zespół ma do pomocy wiele innych podosobowości, które mu w tym kontrolowaniu lub hamowaniu pomagają. Na przykład może on zdecydować, że zadowolenie innych jest dla nas istotne. Nasze przymilne „ja” zostanie wówczas włączone przez niego „do gry”, ponieważ uzyskuje ono rezultaty w postaci akceptacji rodziców i innych ludzi. Przywitajcie w rodzinie „Przymilaczka”!. Dążenie do odniesienia sukcesów w szkole może dać początek nowej podosobowości – wewnętrznemu pędowi do sukcesu, osiągnięć i pieniędzy tzw. „Popychaczowi”. Mogą się pojawić także „inni pomagierzy” Obrońcy – Kontrolera – dobrze znani Perfekcjonista i Autokrata!. Owe podosobowości rozwijają się i zlewają z czasem w jedną całość – w to, co ostatecznie staje się naszą osobowością. 

Nasza osobowość zasadniczo jest systemem wzorców energii (podosobowości), pomocnym w chronieniu naszej bezbronności i bezradności (bo tacy przychodzimy na świat jako niemowlęta). Całe nasze życie uczymy się przejścia od bezbronności do siły. Uczymy się przymilać i bezlitośnie dążyć do sukcesu, bo to daje nam władzę i siłę. Na tym polega przecież dorosłość, na radzeniu sobie w życiu. Szkoda tylko tego, że czasem niektórzy z nas tracą kontakt z tą niepowtarzalną wibracją energii naszego bezbronnego dziecka, z którą przyszli na świat. Zamykają sobie tym samym drogę do świata marzeń i fantazji, do kreatywności, wypierając także swoje wrażliwsze „ja”. 

Aby wieść szczęśliwsze i bardziej harmonijne życie, potrzebujemy lepiej poznać siebie, zyskać większą świadomość, które „ja” rządzą naszą osobowością i dać szansę innym podosobowościom dojść do głosu, by w efekcie poczuć się lepiej w swojej skórze. Poznając swoje wewnętrzne postacie, jesteśmy w stanie szybciej znaleźć rozwiązanie swoich problemów. Książka „Obejmując nasze Ja” z wielkim znawstwem i zarazem z humorem zapoznaje nas z własnymi podosobowościami – wielością „ja” w naszym wnętrzu – i pomaga odkryć, czego każda z nich potrzebuje, a także co ma do zaoferowania. Dzięki temu umożliwia nam zrozumienie siebie, samoakceptację i spełnione życie. Polecam ją każdemu, kto ma w sobie choć trochę żyłkę detektywa:)

Big Mind, Big Heart

Kolejna, warta uwagi publikacja, to książka mistrza zen Roshiego Dennisa Genpo Merzela pt: „Wielki umysł, wielkie serce”. Jest to nie tylko podręcznik o tym, jak osiągnąć oświecenie i prawdziwy sens życia, ale także niezwykła opowieść o tym, jak wywoływanie i przenoszenie głosów do świadomości (w tym także mistrza ZEN!) sprawia, że przestają one nami rządzić. Proces Big Mind prowadziła w Polsce ŚP. Małgorzata Braunek, na którym miałam przyjemność również być i doświadczyć na sobie poczucia jedności z innymi. Niezapomniane przeżycie:)

Narzędzie roshi Genpo łączy w sobie wschodnią i zachodnią drogę oświecenia. Zręcznie przekształca sprawdzoną już i niezwykle skuteczną, wspomnianą wcześniej technikę Dialogu z Głosami (Voice Dialog) w niemal niewymagający wysiłku proces odkrywania najczystszego, najbardziej transcendentnego doświadczenia: kim naprawdę jesteśmy. Ta olśniewająca książka przedstawia połączenie tradycyjnej praktyki zen i zachodniej techniki terapeutycznej, pozwalając nam na uczynienie kroku poza self (własne ego) i na całkowitą zmianę codziennej perspektywy. To także intymny zapis opisu ścieżki duchowej, rozwoju i wglądów właściwych procesowi dojrzewania tradycyjnego mistrza zen, z dużą dozą poczucia humoru. Gorąco polecam, nie tylko praktykującym zen!

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!