Please enable JS

Jak nabrać pewności siebie?

21 listopada 2018 / Justyna Kaczorowska /Budowanie pewności siebie/Coaching/Rozwój osobisty

Naturalna pewność siebie - zalety bycia dzieckiem...

Pomyśl, ile razy straciłeś jakąś okazję tylko dlatego, że się bałeś? Bałeś się odrzucenia, chociaż nie miałeś pojęcia, kto Cię będzie oceniał. Bałeś się porażki, chociaż nic nie wskazywało na to, że ta porażka nastąpi. A w Twojej głowie pojawiła się nagle jakaś myśl i tak Tobą zawładnęła, że z obawy, że się może spełnić, odrzucałeś systematycznie swoje mniejsze i większe marzenia. Rezygnowałeś z szans na lepsze życie, bo nie wiedziałeś, co Cię czeka i wolałeś pozostać w może gorszym, ale pewnym i bezpiecznym środowisku, w tzw. strefie komfortu.

A pamiętasz może, jak będąc jeszcze dzieckiem, kompletnie nie myślałeś o konsekwencjach swoich czynów, tylko robiłeś to, czego nagle zapragnąłeś? Nie bałeś się podejść do swoich rówieśników i zaprosić ich do wspólnej zabawy… Dlaczego więc teraz, już jako dorosły, obawiasz się rzeczy, których obawiać się w zasadzie nie powinieneś? Bo cóż tak naprawdę najgorszego może się stać? Nikt Ci przecież za coś głowy nie urwie, najwyżej może trochę pokrzyczy, nie polubi, odejdzie w swoją stronę…

Będąc dzieckiem miałeś w nosie, co sobie inni na Twój temat pomyślą. Dlaczego by nie wrócić znów do takiego stanu, że będziesz się mniej przejmować opiniami innych osób na swój temat.

Budowanie pewności siebie

Może Cie to zdziwi, ale budowanie pewności siebie to zadanie na całe Twoje życie. I nie jest tak, że możesz je raz zbudować i potem masz już święty spokój. Będziesz ćwiczyć pewność siebie przez całe swoje życie. Na szczęście możesz mieć nad tym pełną kontrolę i mieć wpływ na poziom swojego poczucia własnej wartości 🙂

A jak jest z Tobą dziś?
Boisz się wyzwań, boisz się działać, bo brakuje Ci pewności siebie?
Takiej naturalnej, zdrowej pewności siebie, jaką mają dzieci?

Pewność siebie łączy się ściśle z poczuciem własnej godności i wartości. Kiedy znamy  swoją wartość, to nie boimy się nowych wyzwań i chętnie podejmujemy działania. Wiemy dobrze, kim jesteśmy, akceptujemy siebie (swoje mocne, ale i słabe strony) i dobrze się ze sobą czujemy.

Wiara w siebie, w swoje możliwości to przeciwieństwo niskiej samooceny i co za tym często stoi – lęku. Jeśli się bowiem bliżej przyjrzymy, czego się obawiamy, np. idąc na rozmowę kwalifikacyjną bądź na randkę z nieznajomą, to zawsze za tym stoi lęk przed nieznanym i odrzuceniem, a za nimi zawsze lęk przed tym, że sobie nie poradzimy z daną sytuacją. Nie mamy wystarczającego zaufania do siebie, do tego sami pozbawiamy się siły i energii, bo zadajemy sobie niepotrzebnie tego typu pytania jak: „A co będzie, jeśli..?” i zamartwiamy się na zapas.

Warto wówczas powiedzieć sobie, że dopóki się rozwijam, lęk zawsze będzie mi towarzyszył i nie ma w tym nic złego. Zamiast się koncentrować na tym, czego się boimy, lepiej przestawić się na trochę inne myślenie: „że idę zdobywać nowe doświadczenia!”, „cieszę się, że taka okazja właśnie mnie się przytrafiła”, „jestem podekscytowany i ciekawy, co mi życie dzisiaj przyniesie”, „nie mogę się doczekać poznania nowych ludzi, bo wiele mogę się od nich nauczyć!”.

Meryl-Streep-jak-nabrac-pewnosci-siebie

Jak nabrać pewności siebie?

Skutecznym sposobem na pozbycie się lęków przed zrobieniem czegoś i nabranie pewności siebie jest po prostu ruszyć się i to zrobić. A co zrobić, jak to w ogóle nie idzie, to ruszenie się. Że czujemy, że nie mamy siły, aby wyjść z dołka, w którym utknęliśmy? Otóż powinniśmy popracować jeszcze nad poprawą samooceny. To bardzo ważne, bo od naszego myślenia o sobie zależy, czy ruszymy do przodu oraz jak inni będą nas odbierać. Kto zna Cię lepiej niż ty sam? Jeśli będziesz myślał: „jestem beznadziejny”, „do niczego się nie nadaję”, „nie potrafię niczego zrobić dobrze”, to takie właśnie informacje będziesz wysyłał innym na zewnątrz. Przecież to nie ma sensu. Przełam nawyk negatywnego myślenia o sobie! To sprawi, że poczujesz się bardziej pewnym siebie.

Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem. Znasz kogoś, kto nie popełnia błędów? Kogoś, kto jest doskonały i taki się urodził? To oczywiście niemożliwe, bo tacy ludzie po prostu nie istnieją! Dwa, jaki nudny byłby świat, gdybyśmy wszyscy byli doskonali i zawsze wszystko by nam wychodziło. Gdy się nad czymś trudzimy i przełamiemy własne mentalne blokady, wówczas czujemy się bardziej szczęśliwi i spełnieni. Bo dajemy radę! 

Cele to marzenia, Twoje marzenia. Pamiętaj, że będąc dla siebie najlepszym przyjacielem w magiczny sposób przybliżasz się do ich spełnienia, dlatego przede wszystkim kochaj siebie! Zacznij zatem od wzmacniania siebie od środka! Zbuduj zdrową samoocenę, która będzie Cię później wspierać we wszelkich działaniach! Jeśli chcesz się tego nauczyć, to poznaj kilka ćwiczeń na pewność siebie.

Jak poprawić samoocenę i zwiększyć pewność siebie? Postaw na coaching z grą LockLuck

Jak wznosić więc ten solidny fundament poczucia stabilnej i zdrowej samooceny? Między innymi poprzez rozpoczęcie procesu lepszego poznawania siebie, swoich potrzeb, pragnień i wartości, czego efektem jest uwierzenie w siebie i w swoje możliwości. Ten proces wymaga jednak Twojej pracy, cierpliwości i czasu, ale wierz mi, opłaca się przez niego przejść. 

Z punktu widzenia coachingowego możemy pracować nad zmianą przekonań bez względu na wiek, co jest pocieszające i chroni nas to przed takim założeniem, że nie jesteśmy w stanie się już w ogóle zmienić i tym samym przemienić nasze życie na lepsze. Jeśli masz ochotę popracować kompleksowo nad swoją samoocenę i przejść ze mną proces coachingowy z niezwykłymi kartami LockLuck, zapraszam serdecznie do kontaktu.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!