Poczucie własnej wartości to pewność i szacunek do samego siebie. Oznacza to, że doceniamy swoją własną wartość jako człowieka, ale także i wartości innych (proszę nie mylić jednak tego z egotyzmem, wywyższaniem się czy narcyzmem). Jeśli szanujemy siebie i doceniamy, to wówczas mamy w sobie poczucie pewności i wiary, że poradzimy sobie z wyzwaniami i podejmujemy się ich. Czujemy w głębi, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, jesteśmy pewni, że jesteśmy warci szczęścia i mamy wtedy dużą motywację do pracy i osiągania swoich celów.
Z poczuciem własnej wartości ściśle wiąże się również akceptacją swoich słabych i mocnych stron, z wyrażaniem swoich prawdziwych uczuć i myśli, z dawaniem i przyjmowaniem komplementów, z budowaniem więzi emocjonalnych z innymi oraz z ogólnie pojętym radzeniem sobie.
Osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości często uważają, że są bezwartościowe, że ich życie ma niewielkie znaczenie. Są przekonane, że zawsze będą nieszczęśliwe, z trudem przyjmują do wiadomości nawet największe osiągnięcia. Łatwo krzywdzą je słowa i działania innych, zdanie innych cenią sobie dużo bardziej niż swoje własne, krytykują siebie, często też boją się odrzucenia i dezaprobaty. Brakuje im zaufania do ludzi. Mają trudności z rozwinięciem relacji, boją się działać. Najczęściej oczekują problemów i kryzysów, ignorują własne potrzeby oraz ukrywają swoje uczucia i myśli.
Pojawia się zatem naturalne pytanie, czy w ogóle możemy zwiększyć poczucie własnej wartości? Jeśli tak, to jak?
Jedną z najskuteczniejszych znanych mi metod podnoszenia poczucia własnej wartości jest prowadzenie własnego dziennika – pamiętnika.Twój osobisty dziennik poczucia własnej wartości może być prywatnym i dyskretnym powiernikiem najgłębszych uczuć i myśli.Może stać się Twoim najlepszym przyjacielem w chwilach, gdy nie ma przy Tobie nikogo, z kim mogłabyś porozmawiać, albo gdy masz opory przed wyjawieniem swego stanu umysłu komukolwiek. Dziennik może otworzyć przestrzeń, w której będziesz mogła swobodnie przymierzać, w jaki sposób ubrać emocje w słowa, zanim odezwiesz się do innych ludzi. Może dawać Ci olbrzymią ulgę, zachęcając do wydobywania myśli i uczuć z umysłu i pomagając je sensownie poznawać.
Wszystkie z tych czynników mają moc podniesienia u Ciebie poczucia pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dziennik daje Ci bowiem okazję do przepracowania problemów, wzrostu i posuwania się naprzód. Idealne pisanie to 20-30 minut dziennie lub co drugi dzień, ważne jest ustalenie stałej pory robienia zapisków np. z samego rana czy na zakończenie dnia, bo to podtrzymuje nawyk i sprzyja ciągłości. Twoje chwile z pamiętnikiem są przeznaczone wyłącznie dla Ciebie, to moment uszanowania twoich myśli i uczyć. Dlatego bardzo zachęcam Cię do podjęcia tego wyzwania, na pewno wiele na tym zyskasz.
Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching wzmacniania pewności siebie