Please enable JS

Czym jest właściwie poczucie własnej wartości?

30 listopada 2017 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie/Coaching

Poczucie własnej wartości to pewność i szacunek do samego siebie. Oznacza to, że doceniamy swoją własną wartość jako człowieka, ale także i wartości innych (proszę nie mylić jednak tego z egotyzmem, wywyższaniem się czy narcyzmem). Jeśli szanujemy siebie i doceniamy, to wówczas mamy w sobie poczucie pewności i wiary, że poradzimy sobie z wyzwaniami i podejmujemy się ich. Czujemy w głębi, że jesteśmy wartościowymi ludźmi, jesteśmy pewni, że jesteśmy warci szczęścia i mamy wtedy dużą motywację do pracy i osiągania swoich celów.

Z poczuciem własnej wartości ściśle wiąże się również akceptacją swoich słabych i mocnych stron, z wyrażaniem swoich prawdziwych uczuć i myśli, z dawaniem i przyjmowaniem komplementów, z budowaniem więzi emocjonalnych z innymi oraz z ogólnie pojętym radzeniem sobie.

Osoby, które mają niskie poczucie własnej wartości często uważają, że są bezwartościowe, że ich życie ma niewielkie znaczenie. Są przekonane, że zawsze będą nieszczęśliwe, z trudem przyjmują do wiadomości nawet największe osiągnięcia. Łatwo krzywdzą je słowa i działania innych, zdanie innych cenią sobie dużo bardziej niż swoje własne, krytykują siebie, często też boją się odrzucenia i dezaprobaty. Brakuje im zaufania do ludzi. Mają trudności z rozwinięciem relacji, boją się działać. Najczęściej oczekują problemów i kryzysów, ignorują własne potrzeby oraz ukrywają swoje uczucia i myśli.

Pojawia się zatem naturalne pytanie, czy w ogóle możemy zwiększyć poczucie własnej wartości? Jeśli tak, to jak?
Jedną z najskuteczniejszych znanych mi metod podnoszenia poczucia własnej wartości jest prowadzenie własnego dziennika – pamiętnika.Twój osobisty dziennik poczucia własnej wartości może być prywatnym i dyskretnym powiernikiem najgłębszych uczuć i myśli.Może stać się Twoim najlepszym przyjacielem w chwilach, gdy nie ma przy Tobie nikogo, z kim mogłabyś porozmawiać, albo gdy masz opory przed wyjawieniem swego stanu umysłu komukolwiek. Dziennik może otworzyć przestrzeń, w której będziesz mogła swobodnie przymierzać, w jaki sposób ubrać emocje w słowa, zanim odezwiesz się do innych ludzi. Może dawać Ci olbrzymią ulgę, zachęcając do wydobywania myśli i uczuć z umysłu i pomagając je sensownie poznawać.

Dzięki prowadzeniu dziennika możesz pracować na rzecz:

 • Lepszego poznania siebie i dostrzegania prawidłowości, powtarzających się w twoim postępowaniu,
 • Mierzenia się z problemami i znajdowania ich rozwiązań,
 • Zdobycia wyraźniejszego poczucia kierunku i celu swego życia,
 • Głębszego rozumienia siebie oraz swoich reakcji na określone sprawy,
 • Większego zaprzyjaźnienia się z samą sobą,
 • Poprawy sposobu odnoszenia się do innych ludzi oraz relacji z nimi,
 • Przełamywania nałogów oraz wzorców destrukcyjnych zachowań,
 • Uzyskania świadomości swych silnych stron i wewnętrznych zasobów, które umożliwiają przebrnięcie przez trudne czasy,
 • Obserwacji, jak się zmieniasz i posuwasz naprzód,
 • Poznania ważnych punktów zwrotnych w swojej biografii,
 • Odkrycia, co sprawdza się w twoim życiu, tak by to właśnie pomnażać.

Wszystkie z tych czynników mają moc podniesienia u Ciebie poczucia pewności siebie i poczucia własnej wartości. Dziennik daje Ci bowiem okazję do przepracowania problemów, wzrostu i posuwania się naprzód. Idealne pisanie to 20-30 minut dziennie lub co drugi dzień, ważne jest ustalenie stałej pory robienia zapisków np. z samego rana czy na zakończenie dnia, bo to podtrzymuje nawyk i sprzyja ciągłości. Twoje chwile z pamiętnikiem są przeznaczone wyłącznie dla Ciebie, to moment uszanowania twoich myśli i uczyć. Dlatego bardzo zachęcam Cię do podjęcia tego wyzwania, na pewno wiele na tym zyskasz.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching wzmacniania pewności siebie 

 

 

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!