Please enable JS

Jak podnieść poziom swojej samooceny?

28 sierpnia 2017 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie

Podobno “samoocena jest dla ludzi tym, czym gorące powietrze dla balonów” (Cherry Claus). W pełni zgadzam się z tym przekonaniem.
 
Samoocenę kształtują zarówno czynniki wewnętrzne (myśli, które tkwią w człowieku lub są przez niego stworzone, czyli nasze przekonania o sobie samym), jak i zewnętrzne (informacje z otoczenia przekazywane w sposób werbalny lub niewerbalny, doświadczenia życiowe). Według różnych źródeł samoocena formuje się do 6 lub 10-tego roku życia i jest związana z rozwojem struktury psychicznej człowieka. Główny wpływ na jej kształtowanie mają najważniejsze osoby dorosłe, czyli rodzice, wychowawcy i dziadkowie.
 
Poziom samooceny wyznacza nasze nastawienie zarówno do siebie, ludzi jak i świata, co przejawia się poprzez chęć podejmowania nowych zadań, wytrwałość w osiąganiu celów, reakcję na sukcesy i niepowodzenia. Ma ona kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o motywację i energię do działania. Aspekty dotyczące pewności siebie, opinie na własny temat oraz poczucie własnej wartości nazywane są przez wielu specjalistów samooceną. Generalnie pod terminem samooceny rozumiemy jeden z trzech aspektów opisanych poniżej, jednak te aspekty różnią się mocno między sobą i warto mieć tego świadomość.
 
Postawa – poczucie pewności siebie, to tzw. czubek góry lodowej, czyli coś, co jest widoczne dla nas i dla innych. Ten aspekt związany jest ze sposobem zachowania i postawą, jaką przyjmujemy w kontaktach z innymi ludźmi. Niejednokrotnie postawa ta może być jednak myląca. Ktoś może zachowywać się bardzo pewnie, jednak jeśli nie ma to odzwierciedlenia w jego opiniach o nim oraz na poziomie wyznawanych wartości, wtedy koszt utrzymania takiej postawy jest bardzo wysoki i energochłonny. Taka osoba czuje, że przywdziewa maskę pewności siebie na zewnątrz, a tak naprawdę w środku czuje się często gorsza, zalękniona i niedowartościowana.
 
Przekonania – opinie na własny temat – samoocena Samoocena tworzy zestaw świadomych i nieświadomych (ukrytych) przekonań na temat samego siebie – naszych fizycznych i psychicznych cech, aktywów i pasywów, możliwości i ograniczeń, silnych i słabych stron. Samoocena – wysoka czy niska – jest generatorem samospełniających się przepowiedni. Z punktu widzenia coachingowego możemy pracować nad zmianą tych przekonań bez względu na wiek, co jest pocieszające i chroni nas przed determinizmem raz osiągniętej struktury psychicznej. Jednak budowanie i pielęgnowanie zdrowej (adekwatnej) samooceny to proces, który wymaga od nas pewnego wysiłku – lepszego poznania siebie i naszych nawyków myśleniowych.
 
Wartości – poczucie własnej wartości Poczucie własnej wartości stanowi wielką i ważną potrzebę człowieka, niezbędną do optymalnego funkcjonowania i samorealizacji. To nasze wrodzone prawo. Poczucie własnej wartości związane jest z uszanowaniem własnych potrzeb i życiem w zgodzie z własnymi wartościami. Wypełnienie potrzeb przyczynia się do zbudowania szacunku do siebie oraz daje siłę i energię do tego, aby wyznaczać granice i żyć według własnych wartości.
 
Nad tymi 3 aspektami samooceny pracuję coachingowo metodą LockuLuck -more than cards. Pomagam odkrywać klientom to, co ich blokuje i nie pozwala iść do przodu, aby w efekcie zaczęli realizować swoje cele czy marzenia. Poniżej, widać to bardziej obrazowo – czubek góry lodowej, to co widać, to są nasze zachowania i postawa, jaką pokazujemy światu. Tuż nad taflą wody są nasze przekonania, czasem mamy je uświadomione (wtedy są nad powierzchnią wody), a czasem nie – więc są ukryte pod nią. Nasze nawyki myślowe, sposób myślenia jest ukryty, nie zastanawiamy się przecież nad tym, jak myślimy, chyba że chcemy popracować nad tym świadomie. Dużo głębiej są zaszyte nasze wartości, czyli to, co jest dla nas ważne i czym się kierujemy w życiu.
 
Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching wzmacniania pewności siebie 

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!