Please enable JS

Jak być asertywnym w pracy?

5 sierpnia 2022 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie

Dziś kilka słów o tym, jak być asertywnym w pracy, ale też w życiu. Wiele osób, które przychodzi do mnie na coaching, mówi mi, że brakuje im pewności siebie w pracy. Objawia się to m.in. tym, że boją się prosić szefa o podwyżkę lub odmówić koledze, który prosi o wykonanie jakiegoś zadania, które de facto nie należy do Twoich obowiązków tylko do jego. Brzmi znajomo?

Kiedy jeszcze okazuje się, że gonisz w piętkę i sam się ze swoją robotą nie wyrabiasz, taka koleżeńska prośba może bardzo mocno Cię wyprowadzić z równowagi i doprowadzić ostatecznie do niekontrolowanego wybuchu:( Potem masz poczucie winy z tego powodu, że zachowałeś się zbyt agresywnie i mało profesjonalnie, ale to wcale nie pomaga w tym, że następnym razem będziesz potrafił powiedzieć NIE. Gdzie leży problem? O co właściwie chodzi? Dlaczego jest nam tak trudno wypowiedzieć innym swoje zdanie i stanowczo odmówić?

Czym jest asertywność?

Bycie asertywnym łączy się z naszym poczuciem własnej wartości. Ono zaś wiąże się z akceptacją swoich słabych i mocnych stron oraz odwagą wyrażania prawdziwych uczuć i myśli. Jeśli siebie w pełni akceptujemy i doceniamy, to wówczas nie mamy żadnych problemów z asertywnością. Bo asertywność to nic innego właśnie jak umiejętność pełnego wyrażania siebie w kontakcie z inną osobą lub osobami. Tak jak wspomniałam wcześniej, powiązana jest głęboko z poczuciem własnej godności i szacunkiem do samego siebie. Dlatego tak trudno być asertywnym, kiedy nie szanujemy samych siebie i nie doceniamy swojej wartości. Odpowiedz teraz szczerze: czy w pełni siebie akceptujesz? Czy uważasz, że jesteś wartościowy? Czy może jednak, że inni są jednak lepsi od Ciebie?

Jak więc zatem wznosić ten solidny fundament poczucia własnej wartości?
Między innymi poprzez zmianę swoich przekonań na swój temat, uwierzenie w siebie i w swoje możliwości, rozpoczęcie procesu lepszego poznawania siebie: swoich potrzeb, pragnień i odkrywania swoich wartości oraz wyrobienie w sobie nawyku doceniania siebie. Ten proces wymaga Twojej pracy, cierpliwości i oczywiście czasu, ale wierz mi, opłaca się przez to przejść. 

Chcesz zwiększyć swoją pewność siebie i być bardziej śmiały? 
Masz już dość czajenia się, chowania po kątach, milczenia jak mysz pod miotłą, nieustannego krytykowania siebie – jednym słowem jesteś wściekły na siebie i chcesz ten stan zmienić.
Jeśli jesteś gotów na wewnętrzną przemianę, to zapraszam Cię na COACHING SAMOOCENY. 

Dla mnie asertywność to stanowczość, która nie rani. To stanowczy, godny, pewny, a przy tym własny, nie narzucony sposób zachowania. Kiedy zachowujesz się asertywnie, jesteś po prostu bezpośredni, stanowczy i uczciwe wyrażasz swoje uczucia, postawę, opinię. Czynisz to naturalnie bez poczucia wewnętrznego dyskomfortu i z respektowaniem uczuć i opinii innych osób. Asertywność oznacza zatem korzystanie ze swoich praw bez naruszania praw innych ludzi. Problem w tym, że w niektórych sytuacjach sobie dajesz takie prawo, a w niektórych nie. Dlaczego tak się dzieje? Czytaj dalej…

Herbert-Fensterheim-o-tym-jak-byc-asertywnym

Kiedy jesteś pewny siebie?

Żeby udowodnić Ci, że jesteś już pewny siebie, że masz już tę umiejętność i niektórych sytuacjach jest ona dla Ciebie łatwo dostępna, przygotowałam dla Ciebie krótkie ćwiczenie. Założę się, że jeśli masz dzieci, to będąc w sklepie potrafisz im odmówić zakupu n-tej zabawki do domu. A teraz wykonaj proszę ćwiczenie pt:”Kiedy jestem pewny siebie”. Poświęć mu co najmniej 10 minut. Możesz być zdziwiony jego efektem na koniec:)

Pomyśl o swoim typowym dniu i wypisz wszystkie czynności i zachowania, które przychodzą Ci bez większego namysłu, w sposób naturalny. To sytuacje, w których już jesteś pewny siebie. Zadbaj o to, aby na liście znalazły się drobne rzeczy. Nawet w tych okolicznościach, w których jeszcze nie czujesz się pewny siebie, będziesz mógł znaleźć elementy zachowań pewnych. Je również wypisz. Przykładowo, jesteś w McDonalds i sprzedawca pyta się Ciebie – „Czy coś jeszcze?” i nie masz problemu, żeby odmówić i powiedzieć sprzedawcy „NIE, dziękuję”. I ta odmowa nie budzi w Tobie żadnych oporów:)

Pewność siebie w pracy - jak ją budować?

Wspomniałam Ci wcześniej, że w niektórych sytuacjach nie dajesz sobie prawa do tego, aby być asertywnym. Że z reguły skupiasz się na sytuacjach, kiedy Ci tej pewności siebie brakuje i sądzisz, że w ogóle jej nie masz. Jeśli wykonałeś wcześniejsze ćwiczenie, mam nadzieję, że zmieniłeś na ten temat zdanie. 

Jeśli zastanawiasz się, jak mógłbyś zacząć budować swoją pewność w pracy, to proponuję, żebyś najpierw zapoznał się ze swoimi prawami. Są to tzw. prawa osobiste każdego człowieka. Jeśli je uznasz i przyjmiesz jak własne, gwarantuję Ci, że twoja asertywność i pewność siebie w wielu zawodowych sytuacjach na pewno wzrośnie. 

Pięć praw Fensterheima

Według wspomnianego wcześniej Herberta Fensterheima (doktora psychologii i psychiatrii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Cornella) mamy ich przynajmniej pięć. Osoba zachowująca się asertywnie broni własnych praw i domaga się respektowania ich przez innych ludzi, a jednocześnie dostrzega i respektuje podstawowe prawa innych osób. Oto one:

Masz prawo do robienia tego, co chcesz dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego,

Masz prawo do zachowania swojej godności przez asertywne zachowanie, nawet jeśli rani to kogoś innego dopóty, dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne,

Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb dopóty, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić,

Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze masz prawo do przedyskutowania tej sprawy i wyjaśnienia jej z drugą osobą,

Masz prawo do korzystania ze swoich praw.

Objawy pewności siebie w pracy

Osoba, która jest pewna siebie w pracy (nie mylić z zarozumiałością!) wysyła niewerbalne sygnały, które możesz zauważyć także w jej zachowaniu. Ma spokojny głos, odprężoną i wyprostowaną postawę ciała, utrzymuje z Tobą bezpośredni kontakt wzrokowy. Wysyła w świat także sygnały werbalne – taka osoba mówi wówczas: „Ja…”, „Uważam, że”, „Czuję, że..”, „Weźmy się do..”, „Chcę..”, „Jak możemy to załatwić?”, „Co o tym myślisz?”.

Objawy braku pewności siebie w pracy

Osoba zachowująca się nieasertywnie (ulegle) w danej sytuacji nie broni swoich podstawowych praw, pozwalając jednocześnie innym ludziom łamać je. Niewerbalnie kierujemy wtedy nasze oczy w dół, pochylamy się, przesuwamy stopy, mamy proszący głos lub zaciśnięte pięści. Ale także kiedy dominujemy nad innymi, nie słuchamy czy podejmujemy decyzje, które nie uwzględniają praw innych; gdy przyjmujemy postawę wrogą lub obronną, wówczas przejawiamy raczej zachowania agresywne niż asertywne. 

Sygnały niewerbalne takiego zachowania to krzyk, podniesiony głos, wskazanie palcem, założone ręce i nieruchoma pozycja ciała. Sygnały werbalne – taka osoba mówi wówczas: „Lepiej żebyś”, „Uważaj”, „Powinieneś, powinnaś”, „Niedobrze”, „Ty!”, „Idiota”, „Tak wygląda sytuacja, nie interesuje mnie, jak Ty to widzisz”. Agresja jest często przejawem paradoksalnie niskiej samooceny i niskiego poczucia własnej wartości.

Od czego zacząć budowanie pewności siebie w pracy?

Pierwszą umiejętnością w obronie swoich praw jest mówienie „Nie”, bowiem najczęstszym powodem dla którego ludzie z poczuciem przymusu robią coś, na co nie maja ochoty, są kłopoty z odmawianiem. Asertywna odmowa nie zawiera pretensji ani usprawiedliwień. Według koncepcji zachowań asertywnych najlepszym argumentem jest odwołanie się do siebie – do swoich osobistych preferencji (wolę, chcę, wybieram, jest dla mnie ważne) lub postanowień (mam zamiar, postanowiłem, zdecydowałem).

Kiedy pozwalamy innym naruszać nasze prawa i nie przedstawiamy własnych potrzeb, odczuć, a nasze działania nie pokrywają się ze słowami, to powoduje często u nas nagromadzenie się złości i urazów. Stajemy się wówczas bardzo sfrustrowani. Co najczęściej mówimy? Liczy się to, co ty myślisz, nie to, co ja myślę, liczą się twoje odczucia, a nie moje, ważne jest, jak ty widzisz tę sytuację, może…, myślę, że zastanawiam się, czy…, czy zechciałbyś, przepraszam, czy.., mam nadzieję, że nie przeszkodzi ci…

Jak rozwiązać problem z odmawianiem?

Przede wszystkim uznaj swoje potrzeby i wartości. Zadbaj o swoje granice. Masz do tego pełne prawo! Jeśli nie przestaniesz stawiać na pierwszym miejscu innych ludzi, ich potrzeb, nie przestaniesz ich zadowalać, to możesz liczyć się z tym, że wcześniej czy później wybuchniesz. Prawdopodobnie jakieś drobne wydarzenie wyzwoli w Tobie ten wybuch, nieproporcjonalny do przyczyny, ale odpowiadający za to sile nagromadzonej złości i żalu. Niewyrażony gniew natomiast wywoła w Tobie wrogość i skupisz się wówczas nie na obronie siebie, ale na sprawieniu drugiej osobie bólu, który ma zrekompensować Ci własne cierpienia.

Dlaczego mamy takie problemy z odmawianiem?
Boimy się, że odmowa zrozumiana będzie jako sygnał braku sympatii, dlatego po odmowie zawsze warto dodać jakiś komentarz podtrzymujący relację np. Nie, nie pójdę dziś z tobą do kina. Zaplanowałam dzisiejsze popołudnie w inny sposób, ale z przyjemnością wybiorę się z tobą do kina w przyszłym tygodniu.

A przecież mówienie NIE określa nasze granice, np. Nie, nie pożyczę Ci tej książki, bo nie oddałeś mi poprzednich. Nie dziękuję, nie wezmę tego kawałka. Zjadłam dwie porcje i nie mam ochoty na więcej. Proste, prawda? 

 

3 elementy asertywnej odmowy

Asertywna odmowa zatem zawiera 3 elementy:

1. Wyrażenie NIE 

2. Określenie, czego nie chcemy wykonać 

3. Krótkie i prawdziwe uzasadnienie naszej odmowy. 

Daj sobie prawo do odmawiania, a życie Twoje stanie się o wiele prostsze i przyjemniejsze. Powodzenia!

Na koniec fajne przesłanie od Meryl Streep, które bardzo lubię…

„Kiedyś wchodziłam do pokoju pełnego ludzi i zastanawiałam się, czy mnie lubią. Dziś, gdy wchodzę do takiego pokoju, zastanawiam się, czy to ja lubię ich”.

Coaching samooceny z innowacyjną grą LockLuck

Jeśli chciałbyś poprawić swoją samoocenę, zwiększyć pewność siebie w pracy i poczucie własnej wartości, to zapraszam Cię na COACHING SAMOOCENY. 

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy |  Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...



Hello Casino
O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!