Please enable JS

Budowa strony od zera czy gotowiec – co się bardziej opłaca?

27 sierpnia 2018 / Justyna Kaczorowska /Marketing bezpośredni/Moje Inspiracje

Skorzystać z gotowca czy zlecić projekt od zera…?

To pytanie często gości w głowach osób, przed którymi stoi wyzwanie dotyczące uruchomienia swojej własnej strony internetowej. Staramy się znaleźć odpowiedzi, pytamy znajomych, obserwujemy rynek, ale czy sami potrafimy racjonalnie ocenić wszystkie za i przeciw…?

Jeżeli głównym Twoim kryterium jest czas to odpowiedź jest prosta – gotowiec. Na rynku ecommerce jest całe mnóstwo gotowych rozwiązań, dzięki którym postawienie prostej stronki to zaledwie chwila, a gotowego sklepu to najwyżej parę dni. Platforma Word Press bije obecnie rekordy popularności. Można wybrać sobie na niej zarówno bezpłatne szablony do natychmiastowego zastosowania, ale także płatne – w niewygórowanej cenie, już od 250 USD za przyzwoicie wyglądającą stronę, posiadającą szereg dodatkowych funkcjonalności. Zalety gotowych rozwiązań ecommerce są bez wątpienia oczywiste, do których należy czas i fakt, że niekoniecznie musisz znać się na programowaniu. Strony tworzy się za pomocą myszki – zaznacz, przenieś i wklej – jest to trochę jak układanie klocków Lego. 

Pojawia się zatem pytanie, czemu z drugiej strony jest tyle kursów programowania, zarówno online jak i stacjonarnych? I jest tak wielu chętnych chłonąć tą wiedzę. Odpowiedź jest bardzo prosta…te osoby chcą być niezależne kodowo, chcą mieć możliwość tworzyć kod wyłącznie pod swoje potrzeby, bez zbędnych bibliotek czy funkcjonalności. A co najważniejsze, chcą być autorami swoich produktów, chcą być twórcami, a nie odtwórcami. 

Masz stronę www na Word Presie i co dalej?

Idźmy zatem dalej… załóżmy, że decydujesz się na gotowca. Jesteś zadowolony, że już jest to, na czym Ci zależało, ale czy aby na pewno? Okazuje się, że w ferworze gorączki, projektowania nowej strony zapominamy o najważniejszym – zadbaniu o pozycjonowanie tej nowej strony www.  Większość osób tworzy swoje strony www po to, żeby być widocznym w siebie, a nie tylko po to, żeby tam być. Pragną dobrze się pozycjonować, być widocznym dla innych oraz być łatwo odnajdowanym. To całkowicie normalna potrzeba, w szczególności gdy Twoja konkurencja będzie walczyć o jak najwyższe pozycje w wyszukiwaniach. 

Powszechnie uważa się, że jeżeli nie ma Cię w pierwszej 20 wyników wyszukiwania, to tak jak by Cię nie było wcale w internecie. Mając zatem tą świadomość, jak myślisz, czy łatwo jest wypozycjonować gotowy szablon strony – produkt masowy, wykorzystywany przez miliony? To by było zbyt proste i nie fair w stosunku do osób, które poświęcają załóżmy kilka miesięcy swojej pracy, by stworzyć swój autorski kod sklepu internetowego, zbudowanego wg. obowiązujących standardów, zapewniających zgodność walidacyjną oraz poprawne wyświetlanie na urządzeniach mobilnych. 

Diabeł tkwi... w kodzie

Z własnego doświadczenia wiem, iż popularne sklepy internetowe czy też strony www stanowią dedykowane rozwiązanie, stworzone w oparciu o autorski kod. Mógłbyś mnie teraz zapytać, czy w takim razie nie można by spróbować pozycjonować gotowca… owszem, że można tylko jest to niezwykle trudne, a co za tym idzie, kosztowne. Nie znam osób, które z zamiłowania zajmujących się tematyką SEO na co dzień, decydują się pozycjonować szablony – gotowce. Wynosząc konkluzję z moich obserwacji rynkowych branży www, istotą jest nie tylko posiadanie, ale i późniejsze utrzymanie. 

Reasumując, wybierając gotowy szablon na stronę www lub sklep internetowy, oszczędzasz czas i pieniądze, ale musisz wydać później dużo pieniędzy na to, żeby swoją markę wypozycjonować w Internecie (mam tu na myśli pozycjonowanie organiczne), o ile w ogóle jest to możliwe. Zlecając programiście i grafikowi stworzenie strony www czy sklepu internetowego od zera, masz gwarancję, że pozycjonowanie takiej strony będzie dużo łatwiejsze i bardziej skuteczne oraz tańsze od zakupionego gotowca. Wszak nie będziesz musiał konkurować z milionami takich samych szablonów – kodów html! Roboty Google widząc strony o takim samym kodzie html, już od razu przyznają je dyskryminują i takiej strony lądują o oczko niżej w Page Rank. Każdy uczciwy specjalista SEO Ci o tym powie, jeśli go zapytasz.

W przypadku projektów autorskich, musisz się jednak liczyć z tym, że koszt stworzenia czegoś od zera będzie dużo wyższy niż wybór gotowego rozwiązania. Także czas realizacji również nie będzie tutaj krótki. Decyzja nie jest łatwa, ale warto mieć świadomość, jakie są plusy i minusy obydwu wariantów. Decyzja oczywiście należy do Ciebie:)

Podał Ci się wpis? Podaj go dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Su4ma – support for marketing.

  Zobacz także Coaching samooceny
Zobacz także Coaching biznesowy
Zobacz także Coaching menedżerski
Zobacz także Mentoring

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!