Please enable JS

Czy afirmacje na pewność siebie zawsze działają?

1 października 2018 / Justyna Kaczorowska /Budowanie pewności siebie/Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Kiedyś bardzo lubiłam afirmacje, pragnęłam, jak wiele innych osób, zmienić swoje życie na lepsze i zwiększyć swoją pewność siebie. Codzienne powtarzałam sobie pozytywne afirmacje w celu zmiany przekonań na temat siebie, ale z czasem zauważyłam, że tak naprawdę nie wiele się w moim życiu zmienia. Czy zatem afirmacje, a zwłaszcza afirmacje na pewność siebie, warto stosować? Czy to rzeczywiście jest dobry sposób na to, żeby zwiększyć swoją pewność siebie?  

Afirmacje na zwiększenie pewności siebie

Pewnie nie raz zadawaliście sobie pytanie, czy tego typu afirmacje mogą naprawdę pomóc Ci zmienić siebie i co za tym idzie, stać się innym, bardziej pewnym siebie człowiekiem. Choć pozytywne afirmacje dotyczące zwiększania pewności siebie mogą nam bardzo pomóc poczuć się trochę lepiej we własnej skórze, to niestety nie wszystkie one działają i okazuje się to całkowicie prawidłowe…Sprawdźmy zatem, dlaczego tak się dzieje.

"Każdego dnia staję się coraz lepszy w każdej dziedzinie..."​

Stosowanie afirmacji zostało zapoczątkowane przez Francuza – Emila Coue, który to propagował codziennie powtarzanie sobie zdania:” Każdego dnia staję się coraz lepszy w każdej dziedzinie” do chwili, w której stałoby się ono nieświadomie powtarzaną mantrą. Niestety z tak sformułowaną afirmacją wiąże się pewien problem, a właściwie chodzi dokładnie o użycie w niej jednego słowa – każdy. W rzeczywistości bowiem nie jesteśmy w stanie uwierzyć w tę afirmację, bo nie możliwe jest przecież, żeby być w stanie rozwijać się we wszystkich dziedzinach i opanować wszystkie umiejętności. Dlatego bardzo ogólne afirmacje, także na pewność siebie, okazują się nieskuteczne.

Bardzo często nasz wewnętrzny głos (dobrze Wam znanego Krytyka) podpowiada nam, że to nie jest prawda i niczym nieuzasadniona generalizacja, że grubo przesadzamy z takim stwierdzeniem. Bardzo szybko jest też w stanie podpowiedzieć nam, kiedy to dokładnie nawaliliśmy np. Mówiliśmy sobie, że jesteśmy spokojni, a tu nagle nakrzyczeliśmy rano na swoje dziecko, które nie odrobiło wczoraj lekcji., co powoduje, że uwierzenie w tak sformułowaną afirmację wydaje nam się wręcz nie możliwe i co za tym idzie, taka afirmacja na nas po prostu nigdy nie zadziała.

Czego unikać przy tworzeniu afirmacji?

Dlatego bardzo musimy uważać na to, co mówimy do siebie, ponieważ może się to obrócić przeciwko nam, gdy wyniki okażą się przeciwne do zakładanych. Jeśli w afirmacji pojawiają się takie słowa jak: wszyscy, każdy lub zawsze, to mamy 100% gwarancję, że w naszej głowie pojawi się głos krytyczny, który taką afirmację nam zaraz zakwestionuje. To zaś może prowadzić do konfliktu wewnętrznego i spowodować mniejsze lub większe obniżenie naszego nastroju. Na pewno spotkaliście w swoim życiu wiele osób, które wierzą, że samo wypowiadanie afirmacji może w magiczny sposób poprawić ich stan finansowy, zwiększyć zakres możliwości bądź dodatnio wpłynąć na szanse powodzenia ich działań. I pewnie zauważyliście też, że nic w ich życiu się nie zmieniło na lepsze, dalej klepią biedą, wydają więcej niż zarabiają czy nie robią tego, co chcieliby robić.

Dobrym sposobem jest prawdziwe docenianie siebie, zauważanie w życiu codziennym, co się nam udało, z czego jesteśmy dumni i na tym budować nowe przekonania w formie pozytywnej afirmacji, np. Pisanie tekstów na blogu coraz lepiej mi wychodzi. W ten sposób nie tylko wzmacniamy swoją pewność siebie, ale także budujemy poczucie własnej wartości opartą na faktach, a nie fikcji. I z czasem okaże się, że taka afirmacja jak – Jestem świetna w pisaniu tekstów okażę się najprawdziwszą prawdą, a nie naszym pobożnym życzeniem. 

Jak stworzyć skuteczną afirmację i być pewnym siebie?

Może przyjrzyjmy się temu na konkretnym przykładzie. Ogólnie przyjmuje się, że skuteczne afirmacja powinna być osobista, konkretna i wypowiedziana w czasie teraźniejszym, np. Jestem zdrowa, szczęśliwa, inteligenta i wolna.
Jestem pewna siebie. Jestem kobietą pewną swojej wartości. 

Wyrażenie to, choć nie zawiera w sobie generalizacji, sugeruje jednak, że jestem zawsze zdrowa, szczęśliwa, inteligenta i wolna. Gdybym jednak spróbowała to sobie powiedzieć w chwili, gdy czuję się chora, smutna czy głupia, to afirmacja ta byłaby mocno sprzeczna z moimi doświadczeniami w danej chwili, więc dokładnie tak samo jak każda generalizacja, przyniosłaby mi jedynie więcej szkody niż pożytku. Jedynie by mnie sfrustrowała, że czuję się inaczej (gówno prawda, czujesz się fatalnie) i być może nawet wywołała we mnie poczucie winy, że nie potrafię się w danej chwili czuć się zdrowa i szczęśliwa. 

Pozytywne afirmacje - bądź gotów na konfrontację ze swoim wewnętrznym Krytykiem

Otóż może Cię zadziwię, ale …afirmacje mają też inną wadę, która nie jest widoczna od razu…. Czasami ich celem jest zmiana naszego wewnętrznego, krytycznego i na ogół negatywnego głosu, który porównuje nas do innych ludzi, w bardziej pozytywny stan. Wypowiedzenie nowej afirmacji nie zmienia jednak magicznie starego, krytycznego głosu, a jedynie dodaje nowy, pozytywny. Kiedy zatem wprowadzimy nowy, pozytywny i wspierający głos, konflikt między nim a głosem krytycznym jest nieunikniony. Stary głos Krytyka najprawdopodobniej podwoi swoje wysiłki w celu podważenia wszystkiego, co mówi głos nowy. Może to skutkować jeszcze silniejszą wewnętrzną krytyką niż wcześniej, przed zastosowaniem afirmacji.  

Jak zatem bezpiecznie zwiększyć pewność siebie?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość, od niedawna istnieje skuteczny sposób na ujarzmienie swojego Krytyka, pokojowo bez walki z nim, ani bez tłumienia go czy ignorowania (jak proponują niektóre kursy na temat budowania pewności siebie). Jest to coaching z innowacyjną grą coachingową LockLuck. 

Dzięki niej przemienisz destrukcyjną, negatywną energię własnego Krytyka wewnętrznego w kreatywną, pozytywną energię Sprzymierzeńca. Odkryjesz wreszcie, co Cię tak naprawdę blokuje przed działaniem, zniwelujesz swoje obawy i lęki, zamienisz ograniczające przekonania na bardziej wspierające afirmacje i ruszysz z impetem do przodu. Zapraszam Cię serdecznie na coaching samooceny.

Cytat-wiara-w-siebie-pewnosc

4 zasady skutecznej afirmacji, nie tylko na pewność siebie

1. Afirmacja musi skupiać uwagę na wydarzeniach w chwili obecnej, odciągając ją od wydarzeń i zjawisk, które przyczyniają się do pogorszenia Twojego stanu.

2. Jest ona procesem możliwym do przeprowadzenia w każdej chwili, niezależnie od stanu psychicznego i pożądanego efektu (szczęścia, radości), który może wydawać się nieosiągalny bądź bardzo odległy.

3. Nie może ona kłócić się z postrzeganą w danej chwili rzeczywistością.

4. Kieruje ona uwagę na wydarzenia w świecie zewnętrznym w sposób, który naturalnie i niebezpośrednio wzbudza pożądany stan szczęścia, radości etc. 

Podsumowując, jeśli afirmacja jest mocno oderwana od naszej rzeczywistości (a tak często się dzieje), to część naszej osobowości – Krytyk – odpowiedzialny za analizę otaczającego nas świata, zostanie sprowokowany do zakwestionowania takiej afirmacji, co właściwie przekreśli cały sens jej stosowania. 

Wniosek jest taki, że możemy powyższą trudność ominąć, jeśli nasze afirmacje będą bardziej subtelne i prawdziwe tzn. w zasięgu naszym możliwości. Według Steva Andreasa – niemieckiego psychoterapeuty i trenera, dobra afirmacja to taka, która pomaga nam wyzwolić w nas pozytywne stany.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...



O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!