Niestety, bycie w stanie dezintegracji najczęściej nie jest ani przyjemne, ani proste. Dlatego postanowiłam opisać kilka metod konstruktywnego wychodzenia z kryzysu.
- Po pierwsze, kiedy dopadnie Cię gorszy nastrój, daj sobie do niego prawo.
Pozwól sobie poczuć się gorzej. Pamiętaj, że jeżeli poradzisz sobie z kryzysem, będziesz mądrzejszy i bogatszy o to doświadczenie.
- Zaakceptuj swój nastrój
Czasami z nastrojem jest jak ze sprężyną. Im mocniej próbujesz ją docisnąć, tym bardziej napiera. Najgorsze, co możesz zrobić, to złościć się na siebie w sytuacji, kiedy czujesz, np. smutek. Oczywiście nie mam na myśli prowokowania kryzysów. Chodzi po prostu o to, by nauczyć się z nimi żyć i radzić sobie, gdy przyjdą.
- Złap dystans
Bycie w ciągłym biegu nie daje szansy na poukładanie sobie rzeczy w głowie. To dlatego po długim, intensywnym okresie często mamy gorszy nastrój. Zrób sobie przerwę. Pobądź ze swoimi myślami. Czasami pomaga krótki urlop albo zaangażowanie w proste czynności, np. sprzątanie. Uważaj jednak, bo izolowanie się może sprzyjać depresji. Wybierz to, co uważasz za najbardziej rozsądne.
- Poszukaj wsparcia
Spotkaj się z przyjacielem, opowiedz o swoich wątpliwościach, wygadaj się. Szukanie wsparcia i bliskości w sytuacji wysokiego stresu jest czymś naturalnym. To m.in. dlatego nasz organizm w trakcie stresu wytwarza oksytocynę, tzw. hormon przytulania.
- Zachowaj równowagę
Podczas kryzysu widzimy świat w czarnych kolorach, a zapominamy dostrzegać codzienne szczęście. Nie zapominaj więc o treningu wdzięczności (słoik wdzięczności) i racjonalnym myśleniu (skaner przekonań).
- Wróć do swoich wartości, obierz kierunek, stwórz plan i zacznij od małego kroku
Podczas kryzysu ludziom trudno jest obrać nowy kierunek i złapać wiatr w żagle. Jak więc znaleźć nowy cel? Warto zacząć od powrotu do swoich wartości. Jeżeli zaczniemy działać wbrew nim, prędzej czy później odczujemy wewnętrzną sprzeczność. Zastanów się więc, co jest dla Ciebie ważne. Pomyśl nad nowym celem, który ma dla Ciebie sens.
Jeżeli mimo powyższych wskazówek poczujesz, że potrzebujesz profesjonalnego wsparcia – porozmawiaj z coachem lub terapeutą. Ze zdrowiem psychicznym jest podobnie jak z fizycznym – czasami potrzebujemy specjalisty, który pomoże nam wrócić do siebie. Poważny kryzys, nierozwiązany i zepchnięty do podświadomości, może przerodzić się w poważne problemy. Zdecydowanie się na pomoc to nie porażka, ale racjonalne dbanie o siebie.
Opiekuj się mądrze sobą, zwłaszcza podczas kryzysu!