Please enable JS

Jak dodać sobie śmiałości i zwiększyć pewność siebie?

8 lutego 2019 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie/Coaching/Rozwój osobisty

Jakiś czas temu wpadła w moje ręce bardzo ciekawa książka – “Nauka kochania siebie” dr Davida R. Hamiltona. To przepiękna książka, napisana prosto z serca. Uważam, że może dać Ci niezbędną siłę, by odnaleźć siebie. Bo życie w zgodzie z samym sobą, to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować sobie i światu. Miłość do samego siebie jest niezbędna do osiągnięcia wewnętrznego spokoju. Ten zaś pomaga nam podejmować śmiałe i odważne decyzje i być w życiu bardziej pewnym siebie.Ta książka zachęca Czytelnika także do wejrzenia w głąb siebie i pozbycia się negatywnych schematów myślowych. Jeśli więc szukasz motywacji i inspiracji, to koniecznie sięgnij po tę książkę.

Odwaga, śmiałość, pewność siebie

Wspomniałam o tej książce, gdyż aby dodać sobie śmiałości i zwiększyć pewność siebie, musimy być wystarczająco silni wewnętrznie. Musimy czuć naszą wewnętrzną moc i siłę, czuć się głęboko wartościowym człowiekiem, być pełnym miłości i współczucia wobec siebie i otaczających Cię osób. Nasza pewność siebie bierze się zatem z samoakceptacji, ze zdrowej i adekwatnej samooceny oraz wysokiego poczucia własnej wartości.

Żeby być więc odważnym i śmiałym człowiekiem oraz cieszyć się dużą pewnością siebie, powinieneś dotrzeć do Twojej wewnętrznej mocy – do Twojego dżina, rycerza, mistrza, filozofa, super bohatera. Można dokonać tego poprzez lepsze poznanie siebie, swoich prawdziwych potrzeb, wartości oraz blokad wewnętrznych, poprzez wysiłek świadomego rozwoju osobistego i naukę doceniania siebie. To właściwie zadanie na całe nasze życie. Bo raz na jakiś czas błądzimy, upadamy, potem podnosimy się i zaczynamy iść dalej. Na tym polega życie, że doświadczamy w nim zarówno wzlotów, jak i upadków. Mając jednak zdrową samoocenę i dużą wiarę w siebie oraz pewność siebie, jest nam zdecydowanie łatwiej mierzyć się z trudnymi sytuacjami, jakie przynosi nam los i zebrać mniej siniaków:).

 

3 etapy procesu pokochania samego siebie

Dr David Hamilton uważa, że w drodze do pełnej samoakceptacji siebie, przechodzimy przez 3 etapy. Są to:

1. Etap pierwszy – “Nie jestem wystarczająco dobry”, 

2. Etap drugi – “Mam już wszystkiego dość” – to moment, kiedy osoby decydują się na coaching ze mną:)

3. Etap trzeci – “Wystarczy być”.

Większość z nas zatrzymuje się na etapie pierwszym, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy. To nie nasza świadoma decyzja, ale nasza samoocena, sprawiająca, że w taki, a nie inny sposób interpretujemy świat zewnętrzny i ludzkie zachowania. Etap pierwszy charakteryzuje potrzeba akceptacji. Często pojawia się też niska samoocena, brak pewności siebie i poczucie, że jesteśmy niewiele warci, słowem – nie jesteśmy wystarczająco dobrzy. 

Po jakimś czasie dochodzimy jednak do wniosku, że mamy już tego wszystkiego dość i zaczynamy szukać panaceum na nasz problem. Jesteśmy coraz bardziej świadomi tego, że to, jak o sobie myślimy i ile jesteśmy warci, ma bezpośredni związek z tym, co nam przeszkadza. Dlatego zaczyna nam zależeć na tym, by odzyskać kontrolę nad własnym życiem. Na tym etapie często ulegamy silnym emocjom, a czasem nawet reagujemy gniewem i złością. Ponosimy duże koszty emocjonalne i dochodzimy do tzw. przysłowiowej ściany. 

Jeśli w jakiś sposób przekroczymy tę ścianę (tak, jest to możliwe), wówczas uświadamiamy sobie, że właściwie to wystarczy być. Na tym etapie dochodzimy do wniosku, że nie musimy nikomu nic udowadniać, że nic nie musimy (chyba że tego chcemy). Nie staramy się nikomu przypodobać, chociaż zwykle okazuje się, że ludzie i tak nas lubią, ponieważ polubiliśmy samych siebie. Brzmi jak bajka? Ale tak może być. Życie z takim przekonaniem, że wystarczy być, bardzo uwalnia, przynosi upragnione szczęście i spokój. 

 

pewnosc-siebie-smialosc-odwaga

Odkryj swoją moc - głos Sprzymierzeńca

Bardzo zbliżony proces, do wspomnianego powyżej, przechodzą moi klienci podczas coachingu z grą LockLuck. Cały proces został zaplanowany tak, żeby przekształcić naszą negatywną, destrukcyjną energię (objawiającą się w głosie naszego wewnętrznego Krytyka) w konstruktywną i kreatywną energię (symbolizującą Sprzymierzeńca). Ten drugi  głos jest bardzo często zagłuszany przez Krytyka i nie zdajemy sobie nawet sprawy, że taki go “posiadamy w sobie”.  A jest to głos naszej intuicji. Subtelny jak powiew skrzydeł motyla, ledwie słyszalny, ale jednak obecny. Dzieje się tak, bo jesteśmy wyłącznymi “producentami swego życia” i poprzez własne interpretacje biorące się z ograniczających przekonań oddalamy się od jasnego, prostego przekazu naszej spójności, czyli intuicji (głosu naszego Sprzymierzeńca właśnie).

Coaching innowacyjną metodą z grą LockLuck otwiera nam tę sposobność, żeby ten głos w sobie odkryć, wydobyć na światło dzienne, poczuć, wzmocnić i popławić się w stanie swojej wielkiej mocy, siły i ogromu euforii. To jest tak, jakbyśmy nagle zobaczyli starego, dobrego Przyjaciela, którego nie widzieliśmy od lat. Doświadczenie bezcenne. I co najważniejsze, on z nami już zostaje, głos Sprzymierzeńca nie odchodzi w siną dal. 

Po coachingu z LockLuck Twój Sprzymierzeniec ma szansę kroczyć z Tobą dalej i wspierać Cię w chwilach, kiedy będziesz potrzebował od niego wsparcia. Chciałbyś tego doświadczyć na sobie? Zapraszam zatem na coaching z wyjątkowymi kartami LockLuck.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!