Please enable JS

Jak poradzić sobie ze zmianą?

30 marca 2021 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Motywujące cytaty/Rozwój osobisty

Masz wrażenie, że świat ostatnio zmienia się szybciej niż możesz to zarejestrować? Nie wiesz, co przyniesie jutro, nie nadążasz za niektórymi nowinkami, zmianami występującymi na świecie i masz wrażenie, że to wszystko czasem przypomina filmy since fiction? Witaj w świecie VUCA. 

Jak odnaleźć się w świecie VUCA?

Tak, to prawda. Żyjemy obecnie w bardzo niepewnych czasach, gdzie zmiany następują po sobie bardzo szybko i jest ich bardzo dużo. Mówi się, że żyjemy obecnie w świecie VUCA. Termin ten został pierwszy raz użyty w 1987 r. (hasło opisywało wówczas moment po zakończeniu zimnej wojny, czyli sytuację o dużej zmienności). Co oznacza dokładnie ten akronim?
V – Volatility (zmienność),
U – Uncertainty (niepewność),
C – Complexity (złożoność),
A – Ambiguity (niejednoznaczość). 

Bycie w procesie zmiany to niewątpliwie ważny i trudny czas. Jest to często też czas pełen obaw i rozterek, pełen znaków zapytania, miotania się, rozważań, szukania porady. Nie jest łatwo, ot tak podjąć decyzję o zmianie pracy, rzuceniu etatu, założeniu biznesu czy zakończeniu jakiejś ważnej dla nas relacji. 

Codziennie w mojej pracy pomagam ludziom przechodzić przez różne zmiany, często są to zawodowe zmiany, ale czasem też prywatne, tak zwane życiowe. Wsłuchuję się w niepewność, w ekscytację przed nieznanym, w strach przed porażką. Towarzyszę w tej zmianie. Wspieram w decyzjach o pozostaniu na etacie lub o rzuceniu korporacji:) Dużo słucham, bardzo dużo. Zadaję przy tym ważne pytania dotyczące zmiany, żeby łatwiej było podjąć decyzję, co dalej.  

Lista pytań Top 10 dotyczące zmiany

Poniżej przygotowałam dla Ciebie listę pytań, które warto sobie zadać, jeśli stoisz w obliczu jakiejś ważnej decyzji, jeśli chcesz jakiejś zmiany w swoim życiu. Pytania mocne. Zatrzymujące. Popatrz na nie. Na spokojnie. Może dzięki nim znajdziesz odpowiedź, może będą dla Ciebie pierwszym krokiem w kierunku bardziej satysfakcjonującej pracy, a może zmotywują Cię do działania. A może zachęcą Cię do wdzięczności, do docenienia Twojego zawodowego czy życiowego  „tu i teraz”.

Lista pytań w zmianie – Top 10
Usiądź wygodnie, weź coś do pisania – odpowiedzi warto zapisać, by potem popatrzeć na nie z dystansu, z innej perspektywy. 

A teraz odpowiedz sobie uczciwie i szczerze:

 1. Jak będzie wyglądała moja przyszłość po zmianie?
 2. Co chcę osiągnąć w rezultacie tej zmiany?
 3. Po co mi ta zmiana?
 4. Jakie cele mogę sobie wyznaczyć?
 5. Co mnie ekscytuje, gdy myślę o tej zmianie?
 6. Co w tej zmianie jest moim wyzwaniem?
 7. Po czym poznasz, że odniosłaś, odniosłeś sukces w tej zmianie?
 8. Co najgorszego może się stać w wyniku tej zmiany?
 9. Jak ważna jest dla mnie ta zmiana w skali od 0 do 10.
 10. Na ile jestem przygotowana/-y do tej zmiany

Jakie pytania warto sobie zadać, gdy zmiana trwa?

„Największym darem jest nieobawianie się zadawania pytań”. Rudy Dee

Gdy zmiany w twoim życiu już się toczą, możesz zadać sobie następujące pytania o zmianę:

 • W jaki sposób mogę wpłynąć na zachodzące zmiany?
 • Do czego te zmiany mnie prowadzą?
 • Jakie korzyści mogę odnieść w wyniku tej zmiany?
 • Z kim mogę o tym wszystkim porozmawiać?
 • jakie są moje odczucia związane ze zmianą?
 • Co mogę kontrolować w trakcie tej zmiany, a co jest poza moją kontrolą?
 • Jak będzie wyglądała moja sytuacja po zmianie w porównaniu do sytuacji przed zmianą?
 • Co warto zrobić teraz, aby lepiej sobie poradzić ze zmianą?
 • A co zrobiłbym, zrobiłabym inaczej, gdybym miał/-a przejść tę zmianę jeszcze raz?

Mocne pytania pogłębiajace

I na koniec uniwersalny zestaw pytań w zmianie, wspierający pogłębianie refleksji, podejmowanie decyzji na temat zmian:

 1. Co się wydarzy, jeśli wprowadzę zmianę?
 2. Co się nie wydarzy, jeśli wprowadzę zmianę?
 3. Co się wydarzy, jeśli nie wprowadzę zmiany?
 4. Co się nie wydarzy, jeśli nie wprowadzę zmiany?

Jak karta z grafiką pomaga w procesie zmiany?

W dalszej refleksji – dobrze jest poprzyglądać się tej zmianie „głębiej”. W związku z tym, bardzo często sięgam wówczas do kart LockLuck i pracuję dalej z Klientem z obrazem, z metaforą. Z moich doświadczeń wynika, że to pozwala przyjrzeć się zmianie w nietypowy sposób – dostrzec więcej, inaczej. Często karty te pomagają szybko zidentyfikować największe trudności i obawy. Chcesz spróbować?

Jak patrzysz na ten obrazek, to:

 • Co widzisz na tym obrazku?
 • Co Cię w nim pociąga?
 • Co Cię od niego odpycha?
 • Jak się czujesz patrząc na tę grafikę?
 • Co do Ciebie mówi ta karta?

Popatrz teraz na wszystkie zapisane odpowiedzi na wcześniej zadane pytania i te ostatnie.

Jaką masz refleksję?
Co teraz czujesz w kontekście swojej zmiany?
W jakim momencie Twojej zmiany teraz jesteś?
Jaka metafora dobrze opisałaby Twój stan?
Co teraz zrobisz?

I na koniec.

Jeśli Twoja intuicja mówi Ci, że to czas na zmianę i chciałbyś, chciałabyś razem ze mną przyjrzeć się głębiej swojej obecnej sytuacji, to zapraszam na niezobowiązującą „coffee on the phone”.

Nie zwlekaj, być może nasza rozmowa będzie początkiem Twojej dłuższej podróży ku upragnionej zmianie:)

Czekam na Ciebie. Serdecznie zapraszam do kontaktu!

Podziel się proszę ze mną swoimi wrażeniami. Czy te pytania dotyczące zmiany były dla Ciebie pomocne? 

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!