Please enable JS

Czym jest coaching?

16 stycznia 2016 / Justyna Kaczorowska /Bez kategorii/Coaching

Jak mówi mój guru coachingu – Gerard O’Donovan:

„W coachingu chodzi o jak najlepsze wykorzystanie  własnych możliwości przy indywidualnym  i osobistym wsparciu osoby, która będzie stawiać przed Tobą wyzwania, stymulować i prowadzić na drodze stałego rozwoju”. 

 

Zanim przejdę do tego, czym jest coaching, napiszę może najpierw skąd się on w ogóle wziął?

Coaching pochodzi z USA i ma swoje korzenie w sporcie, bo tam na największą skalę istniała instytucja trenera, współtwórcy sukcesu zawodnika. Tam właśnie głównym celem jest wygrana, a rywalizacja na drodze do tego celu to chleb powszedni. Osiągnięcie sukcesu wymaga jednak nieustannego doskonalenia i poprawiania dotychczasowych wyników. Trener jest tym, który ma wiedzę i umiejętności potrzebne do tego, by poprowadzić zawodników do zwycięstwa. Jako zewnętrzny obserwator, trener może najlepiej dostrzec błędy i niedociągnięcia i wskazać, jakie zmiany są niezbędne, by je wyeliminować, może też wspólnie z zawodnikiem stworzyć strategię kolejnych kroków zbliżających go do sukcesu.

To on, znając swojego zawodnika, pomaga mu jak najlepiej wykorzystywać swoje możliwości, a także je nieustająco przekraczać. Z coachingiem jest podobnie. Jedną z zasad coachingu jest również to, żeby ludzie pokonywali własne ograniczenia i przez to więcej osiągali. Obecnie coaching jest to jeden z najskuteczniejszych narzędzi rozwoju osobistego i zawodowego. Stał się popularny również w biznesie. Okazało się, że wykorzystując coaching można poprawić w firmie zarówno jej wyniki, jak i motywację pracowników. Dlatego coachingowy styl zarządzania ludźmi staje się coraz bardziej pożądany w organizacjach i wypiera stopniowo bardziej tradycyjne podejście „władzy i kontroli”.

Coaching jest zatem nową formą wspierania drugiego człowieka, inną niż instruowanie, trening, nauczanie, psychoterapia, doradztwo, mentoring czy konsulting…. Jest bowiem szczególną formą rozmowy, podczas której coach więcej słucha niż mówi, a właściwie zadaje adekwatne pytania, mając na uwadze określone cele coachowango Klienta. Kieruje nim chęć pomocy Klientowi m.in. w osiągnięciu stawianych sobie celów, rozwiązaniu jego problemów, w odkryciu tego, co jest dla niego najważniejsze oraz zminimalizowanie tego, co go ogranicza. W bardzo fajny sposób przedstawia to w animacji Łukasz Bieliński – polecam jego prezentację o coachingu.

Coaching nie oznacza jednak wyszukiwania właściwego rozwiązania za Niego. Okazuje się bowiem, że najlepszym sposobem pomocy w osiągnięciu sukcesu nie jest dawanie rad, ale zadawanie odpowiednich pytań, które pomogą Klientowi korzystać z własnego doświadczenia. Klient jest zatem ekspertem samego siebie i rolą coacha jest jedynie pomóc mu w znalezieniu własnych, najlepszych dla Niego rozwiązań.

Podczas coachingu porządkujesz, zmieniasz i ulepszasz swoje życie osobiste i zawodowe zgodnie z własnymi przekonaniami i wartościami. Uczysz się wykorzystywać własną wiedzę i swoje doświadczenia, wzmacniasz swoje umiejętności. Formułujesz zagadnienia, nad którymi chcesz pracować, odkrywasz swoje ograniczenia. Znajdujesz odpowiedzi na pytania coacha w swoich doświadczeniach i przemyśleniach. Razem z coachem odkrywasz swoje talenty i możliwości.

Jeśli chcesz, pomogę Ci w przeprowadzeniu zmian w życiu osobistym czy biznesowym.
Zadzwoń lub umów się na bezpłatne spotkanie jeszcze dziś!

O autorze

Inne artykuły


O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!