Please enable JS

Jak poczuć spełnienie w życiu?

8 marca 2019 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Rozwój osobisty

Wyobraźcie sobie taką sytuację, że jest piękna, bardzo ambitna kobieta, która pracuje w branży zdominowanej przez mężczyzn. Dzięki swojej pracowitości i wytrwałości osiągnęła już w swoim zawodzie bardzo wiele, ale nadal czuje się niedoceniana. I choć dobrze jej się powodzi finansowo i w życiu prywatnym także, to czuje, że czegoś jej brak, że coś jest z nią nie tak. Zauważyła, że ma problem z podjęciem ważnej dla niej decyzji, a kiedyś było z tym zupełnie inaczej. I nie wie, co się właściwie stało i co się z nią dzieje. Chciałaby lepiej zrozumieć swoją sytuację i samą siebie.

Poszukiwała pomocy u wielu osób, bez skutku. W końcu zdecydowała się na coaching. Pracując coachingowo uświadomiła sobie, że ostatnio coraz częściej towarzyszy jej taka myśl, że ciągle gna za celami, które sobie sama wyznacza i że paradoksalnie osiągając kolejne stopnie swojej kariery wcale nie czuje się spełniona. Poczucie szczęścia trwa przez chwilę, po czym znów wyznacza sobie kolejny cel, do którego może dążyć. Coraz bardziej odnosi jednak wrażenie, że prawdziwe życie umyka jej między palcami, że tak naprawdę to już nie chce tak gnać, że jest zmęczona tymi ciągłymi celami do osiągnięcia. Organizm też dał jej już sygnały, żeby zwolniła. Zauważyła, że brakuje jej dawnej energii i zaangażowania.

Jak odkryć swoje prawdziwe potrzeby i wartości?

I właśnie w takim momentach życia, można by rzec, trudnych do okiełznania, kompletnie niezrozumiałych dla naszego umysłu, z pomocą może przyjść coaching. To banał, ale jedynie zatrzymanie się na chwilę w swoim życiu i zajrzenie do wewnątrz, pozwoli Ci znaleźć odpowiedź, dlaczego coś z Tobą dzieje się nie tak. 

Podczas coachingu identyfikujemy własne potrzeby oraz wartości, pracujemy nad negatywnymi przekonaniami. Samemu jest to bardzo ciężko odkryć, gdyż zarówno nasze potrzeby, jak i wartości tkwią w nas głęboko i są najczęściej poza naszą świadomością (na 5 poziomie i głębiej piramidy Diltsa). Jestem głęboko przekonana i zbieram na to dowody, że jak odkryjesz swoje prawdziwe potrzeby, które domagają się zaspokojenia oraz to, co jest w Twoim życiu najważniejsze, czyli Twoje wartości, to poczujesz pewną JASNOŚĆ i wróci do Ciebie upragniona MOC. Zadbanie o siebie, o swoje potrzeby i wartości, przyniesie Ci radość życia, zaspokojenie i spełnienie.

Co mi da identyfikacja potrzeb i odkrycie własnych wartości?

Znajomość swoich potrzeb jest ważna, bo to one kształtują w głównej mierze sposób, w jaki żyjemy, wpływając na system wartości i jakość naszych relacji. Wartości zaś nadają sens życiu i są naszymi najsilniejszymi motywatorami. Odcięcie się od własnych wartości kończy się zazwyczaj wypaleniem zawodowym. Jeśli umiesz żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, oznacza to, że żyjesz w zgodzie z samym sobą, cieszysz się wtedy wewnętrznym spokojem, jesteś spójny i wiarygodny. Nie masz też poczucia, że żyjesz nie swoim życiem, po prostu cieszysz się nim! Doceniasz każdą jego chwilę…

Ale wróćmy na chwilę do potrzeb. Są one kształtowane są przez całe nasze życie. Te, które domagają się od samego naszego urodzenia spełnienia, to podstawowe potrzeby fizjologiczne: pokarm, woda, powietrze, schronienie i seks, warunki pracy lub życia. Nic więcej. Bez tych potrzeb nie moglibyśmy w ogóle funkcjonować. Wydaje się jednak, że my, ludzie, mamy silną skłonność do tworzenia wyobrażonych potrzeb na podstawie naszych pragnień. Problem w tym, że te „wymyślone potrzeby” tworzą niepewność, frustrację, lęk i depresję. Bardzo często jest tak, że mamy jakieś niezaspokojone potrzeby z dzieciństwa (często nieuświadomione) i to one właśnie kierują naszym zachowaniem oraz są źródłem naszej wewnętrznej motywacji. I to o nie w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać. A my działamy na opak, najpierw staramy się spełnić nasze pragnienia i całkowicie ignorujemy przy tym nasze potrzeby, od których zależy tak naprawdę poczucie spełnienia.

Co więcej, dobrze mieć zatem świadomość swoich potrzeb, ale dobrze jest też umieć rozpoznawać je u innych, zwłaszcza jeśli zarządzamy jakimś zespołem. Przykład – silnym motywatorem do działania jest potrzeba osiągnięć, pokonywania trudności, przekraczania osobistych ograniczeń, prowadząca do zaspokojenia potrzeby szacunku. I często zdarza się tak, że gratyfikacja niematerialna, w postaci satysfakcji, sukcesu zawodowego czy zwykłego okazania szacunku jest dla pracownika ważniejsza niż nagroda pieniężna czy rzeczowa. Dlatego jeżeli chcemy nakłonić nasz zespół do realizacji trudnego zadania, powinniśmy odwołać się do osobistych marzeń, pomysłów i potrzeby ich urzeczywistnienia. Taka technika wywierania wpływu będzie skuteczna, pod warunkiem, że nasi pracownicy bez trudu zaspokajają swoje potrzeby niższego rzędu. Dlatego ta metoda najczęściej sprawdza się jako technika motywująca osoby wykształcone, zamożne, o wysokiej pozycji społecznej, zajmujące stanowiska kierownicze. 

Pracownicy niższego szczebla, bardziej dbający o podstawowe potrzeby, nie będą na nią podatni. Zwłaszcza w sytuacji niedostatecznego zaspokojenia ich potrzeb podstawowych, która budzi w nich brak zaufania i przywiązania do firmy (syndrom TNS – „to nie moja sprawa”). Prośba o zaangażowanie się w projekt dla dobra przedsiębiorstwa zadziała tylko wtedy, gdy pierwotne potrzeby zostaną zaspokojone, jak zresztą pokazuje piramida potrzeb stworzona przez Maslowa.

Jaka jest różnica pomiędzy pragnieniami a potrzebami?

Mówiąc najkrócej, pragnieniem jest to, co „pragnąłbym” by się spełniło, ale nie „potrzebuję”, podczas gdy potrzeba jest czymś, bez czego naprawdę NIE mogę funkcjonować. Jeśli pragnienia się nie spełniają, nic się nie dzieje: nie są niezbędne, abyśmy czuli się spełnieni, abyśmy korzystali z naszych innych możliwości. 

Dobrze jest mieć pragnienia, to naturalne. Pragniemy posiadać rzeczy, bawić się, żyć wygodnie, podróżować, kochać… i wszystkie są uprawnione, jeśli tylko nie przemienimy ich zabobonnie w potrzeby. Tworzenie sztucznych potrzeb powoduje bowiem zaburzenia emocjonalne, i to bez względu na to, czy są one zaspokajane, czy nie, gdyż:
Jeśli nie uda Ci się zaspokoić jakiegoś pragnienia, zaczynasz myśleć, że jesteś przegrany…
Jeśli Ci się coś udaje, to zaczynasz się bać, że możesz to stracić… i tak wprowadzasz do swojego umysłu strach i niepewność.

Dlatego gorąco zachęcam Cię do skorzystania z coachingu – odbycia podróży w głąb siebie i doświadczenia nowej perspektywy  – uświadomienia sobie, co tak naprawdę napędza Cię w życiu. Jaka wewnętrzna potrzeba kieruje Twoim biznesem?

Podczas tej wspólnej wędrówki zidentyfikujesz swoje prawdziwe potrzeby (i nie są to pragnienia!). Pomogę odkryć Ci Twoje wartości i określić kroki, jakie możesz podjąć, aby zaspokoić swoje potrzeby. Bo tylko ich zaspokojenie i życie w zgodzie ze swoimi wartościami przyniesie Ci spełnienie i energię do działania.

Zadbanie_o_siebie_potrzeby_wartosci_pragnienia

Wiersz poniżej świetnie przedstawia stan totalnej samoakceptacji i poczucia spełnienia, czego Wam z całego serca życzę❤️❤️❤️

„Nie jestem stara – powiedziała.
Jestem niespotykana,
jestem owacją na stojąco
na końcu przedstawienia.
Jestem retrospektywą
mego życia, dziełem sztuki.
Jestem godzinami połączonymi jak kropki
w pozytywny sens. 
Jestem pełnią istnienia.
Sądzisz, że czekam na śmierć,
lecz ja czekam, aż zostanę odkryta.
Jestem skarbem, mapą.
Te zmarszczki to odbicie mej podróży.
Zapytaj mnie o cokolwiek…”

~Samantha Reynolds

Czym sa wartości?

Wartości są tym, kim jesteś. Oznacza to, że gdy zaspokoisz już swoje podstawowe potrzeby (zidentyfikowane wcześniej), to wówczas zaczniesz swobodniej wyrażać także siebie i swoje wartości. Wartości nie są potrzebami. Jeśli czegoś potrzebujesz, nie jest to wartość, nawet jeśli wydaje Ci się, że tak jest. Gdy poczujesz, że jakaś Twoja potrzeba zostanie zaspokojona i spełniona, będziesz w stanie zobaczyć tę różnicę wyraźniej.

Pamiętaj, że wartości są tym, co robisz (wyznaczają Twoje zachowania) lub to, w jaki sposób się wyrażasz, pod warunkiem że Twoje potrzeby zostaną wcześniej przez Ciebie uznane i w dużym stopniu zaspokojone. Dlatego najpierw warto zadbać o swoje prawdziwe potrzeby, wówczas będziesz miał więcej siły i energii, żeby żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, czyli w zgodzie z samym sobą.

Będę wdzięczna, jeśli ten post prześlesz dalej komuś, kto Twoim zdaniem, od dawna poszukuje spełnienia i potrzebuje zajrzeć do środka, pochylić się nad sobą i zadbać o siebie. Z góry pięknie dziękuję!

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...



O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!