Please enable JS

Jak zwiększyć pewność siebie?

13 października 2016 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie/Coaching/Rozwój osobisty

Żeby zacząć pracować nad pewnością siebie, najpierw musisz sobie zdać sprawę, gdzie Ci tej pewności siebie brakuje. Dobrze by było, gdybyś sobie ustalił, czym taka pewność siebie rzeczywiście dla Ciebie jest i jak miałaby wyglądać w Twoim przypadku. Czym dla Ciebie byłaby taka pewność siebie, na czym miałaby się ona faktycznie opierać. Kim byś był, gdybyś był bardziej pewny siebie? Co byś robił, jakbyś się zachowywał?

To jest Twój punkt wyjścia, taka trochę analiza sytuacji, jak to właściwie u Ciebie jest z tą pewnością siebie. Kiedy ją masz, a kiedy Ci jej bardzo brakuje. Bo przecież nie możesz powiedzieć, że zawsze, wszędzie masz problem z brakiem pewności siebie. Dlatego proponuję Ci pewne ćwiczenie, które pomoże Ci to bliżej ustalić. 

Krok 1 - Analiza - Twoje koło pewności siebie

Poświęć na to ćwiczenie przynajmniej 10 minut. Przypomnij sobie sytuacje, w których zachowujesz się pewnie i zaznacz na kole swój poziom satysfakcji z tego obszaru. To samo zrób z obszarami, w których uważasz, że Ci pewności siebie brakuje.

Jeśli wykonałeś to ćwiczenie rzetelnie, to być może odkryłeś z pewnym zaskoczeniem, że np. czujesz się wystarczająco pewny siebie w pracy i codziennym życiu, natomiast przydałoby Ci się więcej pewności siebie w kontaktach z kobietami i rodzicami, a także w jednej sferze relacji zawodowych, np. w czasie zebrań z pracownikami.

Czasem jest tak, że nasz brak pewności siebie bierze się z nowej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, ze zwykłej niewiedzy i braku doświadczenia. Idziesz do nowej pracy, spotykasz się po raz pierwszy z dziewczyną na randce – to zrozumiałe, że możesz wówczas doświadczasz niższej pewności siebie. I to nie jest wówczas duży problem. O wiele gorzej jest, jeśli się w ogóle z relacji wycofujesz lub tkwisz w obecnej pracy, której już nienawidzisz z lęku przez zmianą, a tak naprawdę to z obawy, że nie dasz sobie w nowej pracy rady.

Krok 2 - Odkryj, co Cię blokuje przed działaniem

Chciałabym, żebyś teraz przez chwilę zastanowił się nad tym, czego najbardziej się zwykle obawiasz. Przypomnij sobie wszystkie sytuacje, w których brak pewności siebie był dla Ciebie problemem, i wyobraź sobie je razem, jedna po drugiej. Czy pojawił się w Twojej głowie jakiś głos? Co on do Ciebie mówił? Z reguły Klienci określają go jako Krytyka, Prokuratora, Diabła lub Potwora. Jeśli, już go usłyszałeś, to jaki to osobnik mieszka w Twojej głowie?

Czarnomyśl pospolity?
Ofiarus losus?
Rozpamiętywacz niezwykły?

Jeśli chciałbyś bliżej przyjrzeć się temu, jaki to głos Cię powstrzymuje przed działaniem, to zapraszam na mojego bloga, gdzie identyfikuję więcej potworów zamieszkujących w naszych głowach. Zanotuj swoje myśli i obserwacje. Zastanów się, ile kosztuje Cię Twój brak pewności siebie. Co tracisz, pozostając w dotychczasowej sytuacji.

Krok 3 - Zaprzyjaźnij się ze swoim Krytykiem

Tak, przestań ignorować ten surowy, oskarżycielski głos w swojej głowie, przestań z nim walczyć. Jak zapewne już wiesz, jest to walka z góry skazana na przegraną. Wpędzi Cię to tylko w poczucie winy, pozbawia tylko sił i doprowadzi do mega frustracji. W ekstremalnym przypadku nawet do depresji. Dlatego, aby zwiększyć pewność siebie, musisz zaprzyjaźnić się ze swoim wewnętrznym Krytykiem. 

Co to oznacza w praktyce?
Lepsze poznanie siebie, zaakceptowanie czasem niewygodnych dla siebie faktów, pracę nad negatywnymi przekonaniami na własny temat, na koniec prawdziwe docenienie siebie. Tego wszystkiego możesz doświadczyć tylko podczas coachingu lub psychoterapii. Niestety żadna książka ani kurs nie umożliwi Ci tak głębokiego procesu uleczenia braku wiary i pewności siebie. Rozmowa z drugim człowiekiem odgrywa tutaj kluczową rolę.

Krok 4 - Przyjdź na coaching zwiększania samooceny

Jeśli jeszcze tego nie wiesz, to jestem coachem, który pomaga ludziom w zwiększaniu pewności siebie, podwyższeniu samooceny oraz budowaniu poczucia własnej wartości. W samym sercu poczucia własnej wartości  i pewności siebie leży bowiem relacja, jaką mamy z samym sobą. Praktycznie więc pomagam w poprawie tej relacji, tak byś miał większą ochotę być sobą, byś siebie polubił i zaakceptował. Nauczę Cię, jak słuchać siebie samego, uzyskać większą świadomość siebie, zacząć szanować swoje uczucia, wartości i swój sposób patrzenia na świat. 

Będę zachęcać Cię do przemyślenia swoich odczuć o sobie oraz zanalizowania prawidłowości w swym zachowaniu i przekonaniach na swój temat. Dzięki pogłębieniu Twojej samoświadomości oraz zmianom w postawie i zachowaniu dokonasz głębokiej przemiany, koniecznej do stworzenia szczerego i trwałego poczucia własnej wartości, wyższej samooceny oraz prawdziwej pewności siebie. To wszystko może brzmi dość zawile, ale tak naprawdę, to dzięki innowacyjnemu narzędziu na polskim rynku – grze coachingowej LockLuck, ten cały mentalny proces od samokrytyki do samoakceptacji przebiega bardzo szybko i prosto. Wspólnie przechodzimy cały model LockLuck w ponad 10 godzin coachingowych, przy pomocy 30 pytań i odpowiednich kart z grafiką i sentencjami. Poniżej filmik, który pokazuję grę od środka. 

Na czym polega wyjątkowość LockLuck?

Podczas procesu coachingowego odkryjemy, co cię blokuje i hamuje, wyciągniemy z podświadomości Twoje ograniczające przekonania, lęki i schematy działania. Początkowo może Ci się to wydać dość przerażające, bo poczujesz, że nadszedł czas najwyższy, by dla odmiany spróbować czegoś nowego. Jak to ujął Einstein, szalony jest ten, który wciąż robi to samo, a za każdym razem spodziewa się innego rezultatu. Czasami może się zdarzyć, że moje pytania będę budzić w Tobie niepokój lub chęć powrotu do starych nawyków myślowych. Potraktuj to jako bardzo dobry znak. W końcu to stare schematy hamowały Cię w różnych dziedzinach życia i nie pozwalały iść do przodu. Zapraszam Cię zatem w fascynującą podróż w głąb siebie. A ja będę Ci towarzyszyć podczas tej podróży, krok po kroku, przez 5 spotkań. Proces z LL został przygotowany w taki sposób, aby Twoja podróż była możliwie szybka i przyjemna.

Krok 5 - Odkryj swoją moc - głos Sprzymierzeńca

Coaching metodą LockLuck pomoże Ci uwolnić Twoją naturalną pewność siebie i nakłonić Cię do działania. Po skończeniu tych 5 sesji nasza podróż się może właściwie zakończyć, ale nie musi, możemy bowiem dalej współpracować nad innymi obszarami Twojego życia, które zechcesz polepszyć.
Zamów pakiet coachingowy z LL i przekonaj się sam, ile możesz zyskać!

Mając pewność siebie i poczucie własnej wartości Twoje życie stanie się pełniejsze, gdyż wiara w siebie napędzi Cię i zdopinguje do działania. Z większą wiarą w siebie przyjdzie uczucie ufności we własne siły, nawet w obliczu trudności. Niekiedy poczujesz emanującą z Ciebie pozytywną energię, kiedy indziej po prostu zaczniesz zauważać, że ludzie komentują Twoją swobodę, wesołość, pewność siebie lub jakąś zmianę w Twoim zachowaniu. Tak, to promienieje na zewnątrz – osoby pewne siebie doceniają swoje zalety, są bardziej zrelaksowane i chętniej współpracują z innymi. Pewność siebie zmieni Twoje życie na zawsze – i jak doskonale ono wtedy smakuje!

Nie zwlekaj i umów się na wstępną sesję coachingową jeszcze dziś! Jest całkowicie za free!

Przełam opór przed zmianą, daj sobie szansę na realizację własnych pragnień, zrób to dla siebie!

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!