Please enable JS

Czy przechodzę kryzys wieku średniego?

11 stycznia 2018 / Justyna Kaczorowska /Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Kryzys wieku średniego - co to jest?

Termin „kryzys wieku średniego” sformułował po raz pierwszy kanadyjski psycholog Elliott Jacques w latach 60. XX wieku. Jak podaje Wikipedia – „kryzys ten może nastąpić, gdy człowiek osiąga połowę oczekiwanego czasu życia. Kryzys może też być wywołany przez różne wydarzenia, np. andropauzę czy menopauzę lub też chorobę kogoś bliskiego, śmierć rodziców. Efektem kryzysu może być przewartościowanie dotychczasowych priorytetów, dotyczących pracy zawodowej, małżeństwa czy rodziny. Nie jest to choroba, ale okres przejściowy w życiu człowieka, który może wystąpić z większą lub mniejszą intensywnością.

Kryzys jest zatem takim momentem w naszym życiu, który w konsekwencji prowadzi nas do zmiany, rozwoju. Bardzo mi się podoba podejście Jacka Walkiewicza do tego tematu, który zresztą publicznie przyznał się do tego, że przez taki kryzys kiedyś przechodził.

Przy okazji polecam obejrzenie jego filmiku o zmianach, nawykach, motywacji 

Poznaj 10 symptomów kryzysu wieku średniego

Amerykański psycholog Homer R. Figler dokonał nawet podziału symptomów wskazujących na nadchodzący kryzys wieku średniego. Jest ich 10:

1. Ogólny stan niezadowolenia.

2. Utrata poczucia bezpieczeństwa (np. w związku z pracą, kondycją swojego małżeństwa).

3. Mniejsza satysfakcja z wykonywanej pracy.

4. Niepokój, że wkrótce czeka nas coś strasznego.

5. Ciągłe niezdecydowanie.

6. Uczucie konfliktu pomiędzy tym, kim obecnie jesteśmy, a kim planowaliśmy, że będziemy – przekonanie o niezrealizowaniu dawnych celów, marzeń i świadomość, że czasu na tę realizację jest mniej niż wcześniej.

7. Z powyższego punktu może nawet wyniknąć depresja.

8. Brak cierpliwości, nadwrażliwość, ciągła irytacja.

9. Trudności w koncentracji, skupieniu się na jednym zadaniu.

10. Obawa przed chorobą, śmiercią.

Ciekawostka – nie tylko ludzie przechodzą kryzys

Naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu i z Uniwersytetu w Warwick dowiedli, że kryzys wieku średniego występuje również… u szympansów i orangutanów. Jako że określenie stopnia odczuwanego szczęścia u małp nie jest najłatwiejsze, obserwacji poddano aż 500 osobników, mieszkających w 5 krajach. Małpy były obserwowane przez ich opiekunów, naukowców i wolontariuszy.

Okazało się, że w połowie swojego życia są one zdecydowanie mniej z niego zadowolone niż w młodości i na starość. Wyniki badania mogą więc wskazywać, że kryzys wieku średniego wynika z ewolucji, a nie jest spowodowany właściwymi ludziom problemami, jak rozwód, kredyt czy konieczność zmiany samochodu na nowy.

Jak poradzić sobie z kryzysem wieku średniego?

1. Pamiętaj, że nadal masz przed sobą cele – możesz zrealizować te, których spełnienie zaplanowałeś sobie w młodości – przecież jeszcze nic straconego – możesz też określić zupełnie nowe zamierzenia do spełnienia. Wiek średni to przecież dopiero połowa twojego życia.

2. Spróbuj zaakceptować swój wiek – bycie w średnim wieku wcale nie musi się wiązać wyłącznie z negatywnymi odczuciami. Przecież teraz jesteś człowiekiem o wiele bardziej doświadczonym niż kiedyś, nie podejmujesz już decyzji tak pochopnie, cieszysz się lepszą sytuacją finansową i szacunkiem niż gdy miałeś 20 lat.

3. Zamiast skupiać się na negatywach, myśl o tym, co udało ci się osiągnąć – zamiast myśleć o tym, że do 45. nie udało ci się zostać pilotem, a szanse na to z wiekiem maleją, pomyśl o pozytywach: o tym, czy masz udany związek, szczęśliwe i mądre dzieci, ustabilizowaną pozycję w pracy. Odpowiedz sobie na pytanie, czy warto w tym wypracowanym przez lata stanie wprowadzać nagłe i pochopne zmiany.

Źródło: wpis powstał na podstawie tekstu Marcina Florkowskiego, dr. psychologii z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który ukazał się w miesięczniku „Zdrowie”.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching wzmacniania pewności siebie 

  Zobacz także Coaching samooceny
Zobacz także Biznes coaching
Zobacz także Mentoring

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!