Please enable JS

Na tropie Czułej Przewodniczki

31 maja 2021 / Justyna Kaczorowska /Budowanie pewności siebie/Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Z wielkim znawstwem i zarazem z humorem książka Natalii de Barbaro zapoznaje nas z kilkoma kluczowymi, typowo kobiecymi podosobowościami – Potulną, Królową Śniegu i Męczennicą. Pojawia się też, niemalże jak z dna oceanu, Czuła Przewodniczka, która prowadzi nas do lepszego zrozumienia siebie, samoakceptacji i bardziej spełnionego życia. To kobieca droga do siebie. To zachęta do wyjścia poza utarte schematy, utarte (często dramatyczne) role, do dojścia do głębi samej siebie i porzucenia strachu na rzecz odwagi bycia sobą. Gorąco polecam!

Czuła Przewodniczka jest też w Tobie

Tak swoją drogą ciekawa jestem, jakie typowe podosobowości mają najczęściej mężczyźni. Pewnie Rycerz, Macho, Piotruś Pan:) W wewnętrznej pracy nad sobą można odkryć w sobie wiele podosobowości. Każda z nich ma swoje potrzeby i pragnie być wysłuchana. Ma coś do zaoferowania. Niestety nie zawsze one wszystkie są w stanie dojść do głosu. Niektóre z nich, często nie uświadomione, ukryte są przed światłem dziennym, jakby siedziały w piwnicy np. Bezbronne Dziecko. My też nie zawsze lubimy je dopuszczać do głosu. Postać Czułej Przewodniczki, która służy mądrością i dojrzałością, potrafi nam pomóc usłyszeć te wszystkie głosy, poukładać ich potrzeby oraz przywrócić nam przez to wewnętrzną harmonię i spokój. I co najważniejsze, ta czuła Przewodniczka mieszka w każdej z Nas.

Dramatyczny trójkąt Karpmana

Trójkąt tych 3 wspomnianych wcześniej w książce podosobowości przypomniał mi o tzw. trójkącie dramatycznym Karpmana. Idąc za jego opisem z Wikipedii – to symboliczny schemat zachowań u osób z niezaspokojoną w dzieciństwie potrzebą uznania, współczucia i akceptacji, obrazujący zachwianie równowagi w relacjach i przechodzenie od roli wybawiciela, poprzez rolę ofiary do roli prześladowcy. Istotą trójkąta Karpmana jest nieuświadomione i zautomatyzowane wchodzenie w trzy określone role (wybawiciel, ofiara i prześladowca) w procesie naprzemiennym, tj. kolejne role następują po sobie w cyklach, które mają różny okres trwania (w niektórych przypadkach mogą występować bardzo szybko). 

Potulna, inaczej grzeczna dziewczynka, to wypisz wymaluj inaczej ofiara. Nie chce się wywyższać, jest zawsze miła, boi się ataku. Siedzi w kącie i doświadcza krzywd, ale nic nie powie, nie zawalczy o swoje. Kiedy władzę nad Tobą ma Potulna, to Ciebie tak naprawdę nie ma: nie ma twoich potrzeb, nie ma twoich granic, nie ma twojego zdania, nie ma twoich uczuć. I jak pisze autorka – z upływem lat Potulna rozszerza swoją działalność. Popularnym kierunkiem jest tak zwana emocjonalna harówa, czego kwint esencją jest uśmiech od ucha do ucha i uprzejmość w każdych okolicznościach. Ukrywanie pod uśmiechem tego, co się czuje. W moim domu często się mówiło – “nie złość się, bo złość piękności szkodzi”, tylko problem w tym, że czasem trzeba się zezłościć i tupnąć nogą. Tym to prostym przekonaniem nauczono mnie nie tylko złości nie wyrażać, ale nawet jej nie odczuwać. A przecież coś trzeba zrobić później ze swoją zlekceważoną złością? Często kierujemy ją więc przeciwko sobie samej. Poobserwuj świadomie swoje myśli, kiedy coś cię wkurzy i będziesz już widzieć, co robisz ze swoją złością. Złość nie opuszcza naszego ciała, często przeradza się w tzw. choroby autoimmunologiczne.

Królowa Śniegu to oczywiście Prześladowca, zdaje się nie mieć litości, choć to ona najbardziej zasługuje na miłosierdzie. Nie trzeba pracować w korporacji, żeby zostać Królową Śniegu. Wystarczy cokolwiek, czym da się zarządzać, świstając batem. To może być twój dom, w którym nie wolno zostawić na półce kurzu. To może być twoje ciało, któremu każesz się głodzić, bo powyżej BMI 19 czujesz dla siebie pogardę. Królowa Śniegu nigdy nie odpoczywa, bardzo często goni nie swoje cele, całe swoje życie podporządkowuje kolejnym osiągnięciom. To ona mówi do ciebie: “Nie histeryzuj”, “Czego ryczysz z byle powodu?”, kiedy całą twoją wina jest emocja, którą czujesz. Wrzuca na tę emocję osąd, blokuje energię lęku, wciska knebel, zakazuje. 

W trójkącie dramatycznym jest jeszcze trzecia postać: Ratownik, najczęściej Ratowniczka. Tę rolę też czasami przejmuje Potulna lub Męczennica, zaprzęgając się do emocjonalnej harówy – wysłuchuje Ofiary, pozwala jej opłakiwać krzywdy. Ale bez Królowej Śniegu one obie nie miały by racji bytu. Co ciekawe, zarówno Potulna, jak i Królowa Śniegu zrobione są ze strachu i wstydu. Męczennica poświęca się, robiąc to, daje z siebie wszystko – wszystko, co ma, i jeszcze trochę, ponieważ częścią tej postaci jest praca ponad siły. Przypomina ona bardzo Ratownika, który ratuje, żeby tylko nie zająć się sobą. I jak to pięknie ujęła autorka, “Męczennica zrobiona jest w istocie z wkurwu. Być może jest Potulną, tylko lata później – lata uginania się, umniejszania, redukowania zgromadziły w niej złogi złości, która szuka ujścia – ale ponieważ zakaz okazywania złości dalej obowiązuje, a złości uzbierało się tyle, że nie da się jej już opędzić autoagresją, Męczennica cała paruje od gniewu, ale za rękę jej nie złapiesz, bo działa zgodnie z samej sobie zadanym przepisem na życie – przecież wszystko jest w porządku”.

Czy można się wyrwać z dramatycznych ról?

Oczywiście, że tak, ale jest to tytaniczna, wewnętrzna praca, która właściwie nigdy się nie kończy. Pomaga w niej głos Czułej Przewodniczki, która zrobiona jest z miłości i odwagi. Miłość bez odwagi stałaby w miejscu, odwaga bez miłości byłaby niedostatecznie serdeczna. Dzięki tej książce, dotarła do mnie ważna rzecz, że proces przemiany strachu w jakiś rodzaj miłości do siebie – nie jest jednorazowy. Że nie ma fanfar, nie ma mety, wyraźnego happy endu (niestety!). Że ten proces dochodzenia do siebie, do samoakceptacji, domaga się praktyki, uważności, pielęgnowania więzi z samą sobą – codziennie. Ale powtarzany sprawia, że jesteśmy – dzień za dniem – coraz bliżej siebie i że nasze życie staje się bardziej nasze. 

Innym sposobem na zwiększenie swojej pewności siebie jest odkrycie swojej wewnętrznej Siły i Odwagi. Twojego wewnętrznego głosu mądrości, czułego i wyrozumiałego (jak kochana babcia, jeśli takową miałeś). Możesz nazwać ten głos Sprzymierzeńcem/ Przewodnikiem/ Przewodniczką/ Szeptuchą/ Mistrzem Zen/ Mistrzem Yedi…. Nie ważne, jak go sobie nazwiesz, najważniejsze jest, abyś pozwolił sobie na to, żeby ten głos w środku wyraźnie usłyszeć i nie zagłuszyć. Kobiety utożsamiają go często z głosem swojej intuicji.

Podczas procesu coachingowego innowacyjną metodą Lock Luck staramy się zatem dotrzeć także do Twojego wspierającego Cię głosu – głosu Sprzymierzeńca/ Przewodniczki. To bardzo ciekawy i niezwykle inspirujący proces, bo my rzadko świadomie się tym głosem “zajmujemy”. Nie zauważamy go na co dzień. Nie słyszymy go, albo słyszymy, ale ignorujemy. To jest często cichy głos, bo jest zagłuszany przez zazwyczaj bardzo głośnego “Gremlina”. A tutaj. podczas coachingu, nie tylko go odkrywamy, wizualizujemy, ale też dobrze poznajemy, jego opinie, porady, emocje i intencje. Odkrywamy jego moc, siłę, pozytywną energię.

Jeśli więc chciałbyś żyć w sposób bardziej pewny, godny i swobodny, chciałbyś sam kierować swoim losem, to coaching samooceny z LockLuck jest przeznaczony dla Ciebie! 

Książka zaś jest o tym, że choćbyśmy daleko od siebie samych odeszły, możemy znaleźć drogę powrotną. To zachęta, żeby kłaniać się sobie każdego dnia z szacunkiem, do siebie samej, do takiej, jakiej jesteś dziś! Może to będzie trudne dla Ciebie do przyjęcia, ale wszystko jest z tobą w porządku. W twoim życiu jest tak, jak ma być. Spróbuj wyobrazić sobie, jak by to było popatrzeć na siebie z miłością? I gdyby Ci się to udało, jak przekształciłoby to twoje życie, twoje związki? 

Podobał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!