Please enable JS

Jak szybko podnieść poczucie własnej wartości?

25 marca 2019 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie/Coaching/Marka osobista/Rozwój osobisty

“Podczas zebrań w pracy cała zamierałam. Byłam ogromnie stremowana, tak że nawet nie podnosiłam wzroku, gdy musiałam się odezwać. Nie mogłam pojąć, dlaczego nikt nie traktował mnie poważnie. Często ktoś mi przerywał i w ogóle mnie ignorowano”. Czy Ty też często przeżywasz takie katusze?

Obniżone poczucie własnej wartości

Najczęstszym problemem, z którym borykają się przychodzący do mnie klienci, jest niskie poczucie własnej wartości. Często opisują swój problem z goła w inny sposób nie łącząc go kompletnie z zaniżoną samooceną czy niskim poczuciem własnej wartości. Mówią na przykład tak: “odkąd pamiętam, to zawsze się czegoś boję”, “brakuje mi motywacji”, “utknęłam i nie wiem, co mam robić dalej, w jakim kierunku podążać”. Bardzo często osoby te odczuwają także nieprzyjemne emocje, takie jak uczucie niższości, wstydu, niemocy, niezdolności do kompetentnego rozwiązywania pewnych trudnych sytuacji życiowych. Często towarzyszy im złość i gniew, są zagubione i sfrustrowane. Jak się możesz domyślić, nie mają też dobrego zdania na swój temat. We wpisie, jak zmienić ograniczające przekonania, poczytasz więcej. Ale wróćmy do tematu poczucia niższej wartości.

Samokrytyka i poczucie własnej wartości

Poniżej przedstawiam Ci graficznie cykl (mechanizm) powstawania poczucia własnej wartości. Proces ten dzieje się w naszej głowie, a dokładnie mówiąc w myślach. Twój sposób myślenia, postrzegania siebie odpowiada w głównej mierze za to, czy doświadczasz w swoim życiu wysokiej czy niskiej samooceny, czy czujesz się dobrze w swojej skórze czy też nie. Może Ci teraz trochę ulży, jak Ci powiem, że niska samoocena to jest nic innego jak zwykły nawyk myśleniowy. Co prawda bardzo destrukcyjny, gdyż stosunkowo szybko i łatwo wkręca Cię w spiralę kolejnych negatywnych myśli i skutecznie odbiera Ci wiarę w siebie. Przyjrzyjmy się bliżej temu wykresowi poniżej.

Przyjmijmy, że pewien człowiek znajduje się w punkcie A w cyklu niskiego poczucia własnej wartości, gdzie ma wrażenie (i mówi to sobie), że jest “do niczego”. Działania i sposób zachowania, które wynikają z tego nastawienia umysłowego, będą pod bezpośrednim wpływem takiego postrzegania siebie, zatem prawdopodobnie człowiek ten będzie pasywny (punkt B) i wycofany. Przejawi się to np. tym, że nie będzie angażował się w kontakty z innymi ludźmi i nie będzie miał nic do powiedzenia (ze względu na przekonanie, że i tak byłoby to bezwartościowe). Skutek tego widzimy w punkcie C – większość ludzi będzie reagować na taką pasywność przez ignorowanie tej osoby, niebranie jej poważnie czy wręcz traktowanie nieco pogardliwie lub z głupim uśmieszkiem. To z kolei sprawi, że człowiek poczuje się tym bardziej bezużyteczny i ułomny, powróci więc w ten sposób znów do punktu A i będzie powtarzał ten sam cykl w kolejnej sytuacji. Stan niskiego poczucia własnej wartości będzie się u niego pogłębiał i w ten sposób prawdopodobnie doprowadzi się sam do depresji, jeśli nie zacznie zmieniać swojego destrukcyjnego myślenia. 

kolo-niskie-poczucie-wlasnej-wartosci

Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?

Spójrzmy teraz na inny scenariusz, jak myśli osoba, która przejawia wysokie poczucie własnej wartości. Wyobraź sobie, jak wyglądałby Twój cykl, dzień, gdybyś zaczynał go z dobrymi odczuciami na temat swojej wartości. Twoje zachowanie podążyłoby za tymi uczuciami, tak że byłbyś w pełni zaangażowany i czynnie uczestniczyłbyś w zdarzeniach. W konsekwencji inni ludzie zapewne zauważyliby Cię i odnosili się do Ciebie z szacunkiem i z uznaniem (C), co wzmocniłoby Twoje poczucie własnej wartości, prowadząc znów do etapu A następnego cyklu. 

Jak przełamać zatem błędne koło niskiego poczucia własnej wartości?
Jak zwiększyć poczucie własnej wartości?
Otóż wystarczy, że na dowolnym etapie swojego cyklu myśleniowego o sobie dokonasz pozytywnych zmian. Wyobraź sobie, że rozwijasz w sobie opiekuńczy głos wewnętrzny i zaczniesz przez to czuć się bardziej wartościowy (A), zapewne mówiąc do siebie wspierające słowa, dodające Ci otuchy, zapewne uzyskałbyś też poczucie, że masz więcej do zaoferowania ludziom (B), a w rezultacie byłbyś bardziej aktywny i zbudował bliższe więzi z nimi (C).   

kolo-wysokie-poczucie-wlasnej-wartosci

Szybkie sposoby na wzmocnienie poczucia własnej wartości

Najprostszy i najszybszy sposób na wzrost poczucia własnej wartości jest dokonanie zmian na etapie B. Jeśli zdołasz zmodyfikować swoje zachowanie, choćby odrobinę, masz spore szanse na to, że uruchomisz dalej cały łańcuch pozytywnych zdarzeń. To trochę tak, jak z kostkami domina. Jedna dobra myśl rozpoczynająca Twój dzień i zwiększasz tym samym szanse, że spotka Cię w tym dniu wiele dobrych rzeczy i Twoje sprawy ułożą się po Twojej myśli. A nawet jeśli nie, to będziesz miał w sobie dużą tolerancję na porażkę, odrzucenie czy krytykę z zewnątrz.

Jeśli nauczysz się działać z większą asertywnością (B), otoczenie będzie zapewne odnosić się do Ciebie z głębszym respektem (C), z Ty przez to uzyskasz lepsze odczucia na swój temat (A). Przykład z życia mojej klientki:

“Kiedy zmieniłam ton głosu, przestałam się spieszyć i nawiązałam właściwy kontakt wzrokowy (B), zaczęłam spostrzegać zupełnie inne reakcje – ludzie mnie zauważali (C). Czułam więc, że to, co mówię, ma swoją merytoryczną wagę, i zdobyła większą pewność siebie, poczułam, że faktycznie należę do zespołu (A)”.

Budowanie poczucia własnej wartości - ćwiczenie

Jako coach biznesowy wspieram osoby m.in. w budowaniu ich marki osobistej. Pomagam im odkryć ich potrzeby i wartości, które są fundamentem każdej marki. Budowanie marki osobistej to także umiejętność patrzenia na siebie oczami innych. 

Jednym z narzędzi, które pomaga poznać informacje na temat tego, z czym Cię kojarzą inni, jest tzw. “mapa mentalna”. Jest to bardzo proste ćwiczenie, które także w bardzo szybki sposób jest w stanie podnieć Twoje poczucie własnej wartości. Jeśli nie pytasz, nie masz pewności, czy się nie mylisz:) Dlatego sama podjęłam się tego ćwiczenia, zebrałam się na odwagę i poprosiłam swoich znajomych, ważne dla mnie osoby o feedback, o pierwsze skojarzenia z moją osobą, jakie przychodzą im do głowy. 

Jak wypadła ta konfrontacja?
Sam zobacz. Poniżej moja mapa mentalna: Justyna – uśmiech, optymizm, ciekawość, empatia, wsparcie, kreatywność, pasja, energia, radość, słońce, otwartość, życzliwość, potrafi słuchać, a jednocześnie dużo mówi, poszukująca, bezkonfliktowa, ciepła, poukładana, spokojna, dojrzała…jednym słowem dobry przyjaciel ludzi. 

Moje poczucie własnej wartości jeszcze bardziej wzmocniło się po tym ćwiczeniu:) Dlatego polecam Ci je bardzo, warto zdobyć się na taką odwagę nie raz, by mieć większą świadomość ocen i opinii na swój temat. Uczciwa informacja zwrotna to wartościowy prezent, który jak mało co daje szansę na dobrą zmianę w Twoim życiu.

Poproś zatem najbliższe Ci osoby i przyjaciół, którzy Cię lubią i cenią, aby powiedzieli Ci, jak Cię postrzegają, jakie mają skojarzenia z Tobą, co przychodzi pierwsze im do głowy, jak myślą o Tobie. Wierzę, że już po kilku feedbackach od nich, możesz być bardzo pozytywnie nimi zaskoczony, zaskoczona:)

Jeśli pragniesz zmiany, ale wewnętrzny sabotażysta nieustanie odtwarza w Twojej głowie czarne scenariusze, w których się ośmieszasz i zapadasz pod ziemię…

Jeśli dopada Cię strach i nie wiesz, jak zdobyć się na odwagę, aby go pokonać….

Jeśli masz poczucie, że jesteś gorszym człowiekiem i chciałbyś zmienić myślenie o sobie…

to zapraszam Cię do coachingowej podróży w głąb siebie, do przejścia transformacyjnego procesu zmiany swoich nawyków myśleniowych, odejścia od samokrytyki do samoakceptacji, od frustacji i złości na siebie do prawdziwego pokochania siebie. Namawiam Cię gorąco na coaching samooceny z innowacyjną grą LockLuck.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!