Please enable JS

Jaki jest twój sens życia?

8 sierpnia 2018 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Pomysł na życie i biznes według Japończyków

Ostatnio wpadła w moje ręce bardzo ciekawa książka o IKIGAI – japońskim sekrecie długiego i szczęśliwego życia.  Opowiada o japońskiej wyspie Okinawa, na której na każde 100 000 mieszkańców przypada ponad 24 stulatków. Ludzie żyją tu dłużej niż gdziekolwiek na świecie. Rzadziej chorują, wolniej się starzeją i do końca swoich dni są aktywni.

Pewnie ciekawi jesteście, czemu tak się dzieje. Jaki jest sekret zdrowia i długowieczności tych rdzennych mieszkańców Okinawy? Oczywiście, że kryje się za tym pewien sekret. Otóż ich życiem rządzi IKIGAI. A co to właściwie oznacza? To pozornie jest bardzo proste. Wystarczy, że wiesz, co jest Twoją pasją, co sprawia Ci przyjemność i codziennie motywuje do tego, abyś rano wstawał z łóżka:) Według Japończyków każdy człowiek ma swoje ikigai. Niektórzy je znaleźli i są jego świadomi, inni noszą je w sobie, ale nadal poszukują. Ikigai kryje się w naszym wnętrzu i wymaga pewnej dozy pełnych cierpliwości poszukiwań, byśmy odnaleźli to, co w naszym istnieniu jest najgłębsze. Posiadanie jasnego i określonego ikigai, czyli wielkiej pasji, dostarcza satysfakcji, uszczęśliwia i nadaje życiu sens.

Dlatego gorąco zachęcam się teraz do poszukania swojego Ikigai. Przygotowałam dla Ciebie krótkie ćwiczenie. Wystarczy, że wypełnisz pewne przecinające się ze sobą okręgi (jest to tzw. Diagram Marca Winna) i to znacznie przybliży Cię do Twojego Ikigai. Aby pomóc Ci w tym, mam przygotowany model Ikigai, który możesz ściągnąć tu na komputer i zacząć wypełniać.

Każdy z nas posiada określone umiejętności, zainteresowania i lepiej wykonuje niektóre rzeczy od innych otaczających go osób. Ponadto, na drodze naszego życia uczymy się również rozwijać niektóre z tych pasji, czy zdobywamy nowe. Wykorzystajmy więc nasze zdolności i naszą wiedzę do tego, by spełnić się zawodowo i pomóc innym.

Jak wypełnić diagram Ikigai?

Zacznij od tego …

1. W CZYM JESTEŚ DOBRY?

  • Wypisz tu swoje talenty, umiejętności, zainteresowania, 
  • Pomyśl, o czym mógłbyś rozmawiać godzinami? Kiedy czas przestaje dla Ciebie istnieć?
  • Zapytaj rodzinę i znajomych o to, co TY robisz naprawdę dobrze.

2. CO KOCHASZ ROBIĆ?

  • Twoje pasje, hobby
  • Co powoduje, że chce Ci się wstać rano z łóżka?
  • Co powoduje, że w aktualnej pracy/ szkole myślisz tylko o tym, że jak wrócisz do domu, to zajmiesz się tą rzeczą?

3. CZEGO POTRZEBUJE ŚWIAT?

  • Jak możesz pomóc innym?
  • Czego brakuje Twojemu otoczeniu?
  • Jakie mają niespełnione potrzeby, które TY mógłbyś zaspokoić?

4. ZA CO MI MOGĄ ZAPŁACIĆ?

  • Za co ludzie będą skłonni Ci zapłacić?

Wpisz odpowiedzi na te pytania w każde z kółek. Daj znać, jak się czujesz po wykonaniu tego ćwiczenia.

Podał Ci się wpis? Podaj go dalej, skomentuj i polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck 

  Zobacz także Coaching samooceny
Zobacz także Coaching biznesowy
Zobacz także Coaching menedżerski
Zobacz także Mentoring

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!