Please enable JS

Co Cię powstrzymuje przed działaniem?

10 stycznia 2019 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

A więc znów się łapiesz na tym, że po raz kolejny nie wyszły Twoje plany…
Zabrałeś
się za coś, ale po chwili znów odłożyłeś pracę na bok?
Marzysz
, aby otworzyć własny biznes lub masz w zanadrzu jakiś projekt i na marzeniach się to kończy?
W takim razie ten wpis jest idealny dla Ciebie.

Dziś będzie o tym, co nas powstrzymuje przed działaniem. Inspiracją do tego wpisu była książka Olgi Rzyckiej „Potwór w Twojej głowie. Jak być nieszczęśliwym i zatruć życie innym”. Pobłądzimy zatem trochę po krainie cieni, potworów i strachu. Poprzyglądamy się z bliska demonom perfekcjonizmu i upiorom prokrastynacji (nawyku odkładania na później). Otworzymy drzwi do miejsc, w których straszy i których zazwyczaj nie chcemy wcale się otwierać. Będzie trochę jak w horrorze, ale obiecuję, tylko trochę:)

Jaki potwór mieszka w Twojej głowie?

1. Upiór prokrastynacji

Prokrastynacja to nic innego, jak odkładanie na później tego, co mamy do zrobienia dziś, teraz. Znamy to wszyscy. Skąd się ona bierze? Odwlekanie w czasie może mieć różne przyczyny. Często to podskórny i nieuświadomiony lęk przed tym, że nie damy sobie rady. Może to być lęk przed porażką, ale i przed sukcesem. Lękamy się konsekwencji
i zmian, jakie niesie za sobą podjęte przez nas działanie. Dlatego wolimy zrobić kolejny unik i odłożyć pracę na bok.
Ważne: każde odłożone na bok działanie oddala Cię od Twojego celu czy upragnionego marzenia. O tym, jak nie odkładać zadań na później, możesz poczytać także na moim blogu.

2. Wampiry energetyczne

Rozproszenie uwagi i koncentracji, i co za tym później wiąże spadek naszej energii to powszechny problem. Dzieci, znajomi, portale społecznościowe, telewizja, tysiąc dodatkowych zajęć, które nie wiążą się z naszą pasją, wartościami czy bieżącą działalnością. A tu coś zrobię, a tam zajrzę, przez chwilkę z kimś pogadam, a może o tym teraz poczytam. Wokół nas jest przecież tak wiele pokus, tak wiele ciekawych i przyjemnych rzeczy do odkrycia. I jak tu się zabrać do roboty, zwłaszcza kiedy jest nudna lub trudna?

Ważne: Nadmiar bodźców powoduje, że stwarzamy pozory działania, bo tak naprawdę nie robimy nic w kierunku realizacji naszych celów. To marnowanie energii, która ucieka bokiem. A potem brakuje jej na to, co najważniejsze.

3. Zmora perfekcjonizmu

Musisz być zawsze „na 100%, a nawet 200%”? Wszystko ma być bez wyjątków dopięte na ostatni guzik? Możliwe, że jesteś opętany zmorą perfekcjonizmu. Zmora ta zmusza Cię do wyznaczania sobie (lub/i innym) nierealistycznie wysokich standardów funkcjonowania, łącznie z niemożnością zaakceptowania błędów czy niedoskonałości. Skutecznie unieruchamia i zniechęca do działania. Sprawia, że poprawiasz coś po raz enty i nadal nie jesteś zadowolony z osiągniętego wyniku. W końcu rzucasz to w cholerę, bo brakuje Ci sił i cierpliwości. A przede wszystkim nigdy nie jest tak idealnie, jakbyś tego chciał. Więc machniesz na to ręką. A co tam! Tyle godzin pracy i czasu – niech tam się marnuje.

Przemyśl:

Z czego więcej pożytku?
Ze stania w
miejscu (bo nie zakańczasz swoich projektów), czy z ruszania do przodu z małymi potknięciami? Zrobione jest lepsze od doskonałego!
Jak to powiedziała Elizabeth Gilbert – „perfectionism is just procrastination in fancy shoes”. 

perfekcjonizm-prokrastynacja

4. Strachy z przedmieścia

Boisz się, że nie dasz sobie rady, że Ci się nóżka podwinie, że się ośmieszysz czy wygłupisz. Boisz się tego, co pomyślą o Tobie inni? Więc znowu, lepiej nie robić nic. A tak naprawdę, to wszyscy się czegoś boimy,. zwłaszcza jeśli robimy coś pierwszy raz. Jednak nie pozostaje nam nic innego, jak skakać ze swoim strachem na główkę, gdy chcemy osiągnąć swój cel lub gdy wiem, że zmiana, która nas czeka będzie dla nas korzystna. Potem okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Ważne: Nie przekonasz się o tym, jeśli nie podejmiesz próby. Pamiętaj, dopóki się rozwijasz, lęk będzie Ci zawsze towarzyszył. Jest tylko jeden sposób pozbycia się go – ruszyć się i to zrobić.

5. Demon porównywania

Lustereczko powiedz przecie, kto jest najlepszy na tym świecie? Kto jest najzdolniejszy? Kto jest najbogatszy? Najsprytniejszy? Takich biznesów, jak Twój jest na pęczki? Ktoś cię wyprzedził o lata świetlne? A ty dopiero zaczynasz od zera? Osiągnięcia i sukcesy innych mogą Cię paraliżować i onieśmielać lub też wywoływać niezdrową presję i niepotrzebną frustrację.  Jednak porównywanie się do takich osób niczemu dobremu nie służy. W ogóle porównywanie się do kogokolwiek jest niezdrowe, bo zaniża to Twoją samoocenę i poczucie własnej wartości. A jesteś wyjątkowy!

Ważne: Każdy był kiedyś nowicjuszem i zaczynał od zera. Steve Jobs i Richard Branson także. Po prostu rób swoje, w swoim tempie i nie oglądaj się na innych. Nie rób wszystkiego sam. Jeśli uznasz, że potrzebujesz wsparcia w którymś momencie, poproś o pomoc. Nikt nie buduje własnego biznesu całkiem sam.

6. Zjawy wątpliwości

Czy marzysz o swoim własnym biznesie? Czy choć raz pojawiło Ci się to marzenie w Twojej głowie? Ja marzyłam o swoim biznesie wiele lat. Długo jednak nic z tym nie robiłam. Miałam oczywiście wiele powodów, żeby tego nie rozpocząć: nie miałam dokładnego pomysłu na siebie i na swój biznes, nie miałam wystarczającej ilości pieniędzy, nigdy nie był na to odpowiedni moment. Ty też niczego nie rozpoczynasz, bo nie jesteś do końca przekonany? Czekasz na moment, aż będziesz mieć 100% pewności, wystarczającą wiedzę? Mam dla Ciebie złą wiadomość: takiej pewności i gwarancji nigdy nie ma.

Przemyśl to: Wprowadzaj w życie to, o czym myślisz, czego pragniesz. Jeżeli stwierdzisz, że to nie to – świetnie! Masz mniej opcji do wyboru i szukaj dalej swojego powołania:)

7. Demon niewiedzy

Po kilkunastu latach w jednej firmie, doszedłeś do wniosku, że to najwyższa pora, żeby stąd odejść i rozpocząć nową pracę? Zastanawiasz się tylko na jaką? Jesteś przekonany, że tak naprawdę to Ty przecież nic nie umiesz! Boisz się, bo nie wiesz, czy dasz radę i czy w ogóle się do nowej pracy nadajesz i czy podołasz. Niewiedza na temat własnych zasobów, talentów i mocnych stron może bardzo blokować przed działaniem. Dlatego rób wszystko, aby poznać swoje mocne strony. Tutaj więcej o tym, jak odkryć swoją pasję.

Dobra rada: Korzystaj z testów diagnozujących talenty, zapytaj bliskich, czytaj książki, idź na kurs. Chciałbyś wiedzieć, jak ułożyć sobie swoje dalsze życie zawodowe? Zacznij współpracę coachem (zapraszam do kontaktu) lub doradcą zawodowym.

8. Widma bezcelowości

Powiedzmy, że już wiesz, co chcesz robić. Że odkryłeś swoje talenty i mocne strony. Odnalazłeś swoją pasję, ale nic dalej z tym nie robisz. Najlepsze pomysły biorą w łeb, gdy nie są zaplanowane.

Dobra rada: Dlatego zaprzyjaźnij się z Excelem lub kalendarzem, stwórz swoją check-listę i zadania do wykonania, które doprowadzą Cię do Twojego celu. W moim bezpłatnym PDF poczytasz o sztuce wytyczania celów życiowych.

9. Chimery motywacji

Przychodzą takie dni, że możesz góry przenosić, ale Twój słomiany zapał szybki Ci mija i nachodzą takie dni, w których ani rusz do przodu. I to jest normalne. Brak motywacji jest stanem naturalnym. Dlatego do niczego się nie zmuszaj, odczekaj trochę, daj sobie czas i zaakceptuj fakt, że takie chwile to element całej układanki, jaką jest nasze życie. W życiu mamy i górki i doliny, często wysokie szczyty i w tej drodze trzeba czasem przystanąć.

Dobra rada: wyrabiaj w sobie zdrowe nawyki, które służą Twojej aktywności. Nawyk pozwala działać odruchowo, nawet wtedy, gdy masz niską motywację.

10. Duch zwątpienia

Co prawda odnosisz sukcesy, może masz na koncie nawet liczne osiągnięcia, a mimo to nie wierzysz wcale w siebie. Uważasz, że to szczęście, że Ci się coś udało osiągnąć i przy kolejnym wyzwaniu ogarniają Cię wątpliwości, czy tym razem też dasz sobie radę? To z pewnością będzie tak, jak myślisz! Tutaj możesz poczytać więcej na temat tego, co to znaczy wierzyć w siebie.

Bardzo ważne: Twoje przekonania kreują twoją rzeczywistość, wpływają na to, co robisz i czego nie robisz. Pamiętaj, że to Ty jesteś w całości odpowiedzialny za to, co dzieje się w Twoim życiu, a ograniczające przekonania możesz zmienić pracując ze mną coachingowo.

11. Wybawiciel Leniwiec

Zadbaj o siebie i o równowagę w swoim życiu. Sprawiaj sobie przyjemność. Jak bardzo potrzebujemy odpoczynku mówi nam organizm, kiedy jesteśmy na urlopie. Pierwsze dni najczęściej mijają nam na odsypianiu i powolnym rozluźnianiu się, niwelowaniu stresu i po prostu zwolnieniu. Odrzuć wtedy telefon, laptop czy inny elektroniczny gadżet. Staraj się pobyć w ruchu, oddychaj świeżym powietrzem, medytuj, tańcz i po prostu ciesz się tym, że żyjesz.

Dobra rada: kiedy jesteś zadowolony wypoczęty, łatwiej będzie Ci się zabrać do pracy. 
Kiedy 
dbasz o siebie i regularnie ładujesz swoje akumulatory, możesz pracować bez obawy, że dopadnie Cię wypalenie. A poza tym… Najlepsze pomysły wpadają do głowy właśnie podczas relaksu!

Poznaj lepiej swoje gremliny

A jaki gremlin mieszka w Twojej głowie?

Czarnomyśl pospolity?
Ofiarus losus?
Rozpamiętywacz niezwykły?

Poniżej bardzo pomocne ćwiczenie. Zapisz w pustych miejscach swoje najczęściej pojawiające się sformułowania wyrażające obawy i negatywne przeświadczenia. Mogą to być myśli dotyczące Twojej własnej osoby lub określonego zagadnienia. Gremliny z reguły pojawiają się w postaci nawykowych formuł i zdań wypowiadanych sobie w myślach, np. „Nie dam sobie rady”, „Ten pomysł jest bez sensu”, „I tak nie wygram, po co próbować”.

Jeśli chciałbyś poznać bliżej swojego gremlina i go poskromić, a może nawet się z nim zaprzyjaźnić (polecam Ci inny wpis Mój przyjaciel Krytyk), to zapraszam Cię na coaching samooceny innowacyjną metodą – grą LockLuck.
Rozpracowanie swoich gremlinów może doprowadzić do pobudzenia Twojej wewnętrznej motywacji oraz sprawić, że ruszysz z impetem do przodu! Daj sobie szansę – odkryj swoje wewnętrzne blokady, doceń siebie i zacznij działać!

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z LockLuck 

 
 
Zobacz także Coaching samooceny
Zobacz także Coaching biznesowy
Zobacz także Coaching menedżerski
Zobacz także Mentoring

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck,stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coachpomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebieczy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...



O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!