Please enable JS

Dlaczego warto poznać swoje wartości?

21 stycznia 2019 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Rozwój osobisty

Co jest ważne? Po co to robię?

Jednym z celów coacha jest pomoc Klientom w przeprowadzeniu zmian, których chcą dokonać. Najlepszym sposobem jest uświadomienie im, co jest dla nich najważniejsze – czyli jakie wartości wyznają. Tony Robbins, autor takich bestsellerów jak “Obudź w sobie olbrzyma” i “Olbrzymie kroki”, opisuje wartości jako “system wierzeń na temat tego, co jest słuszne, a co niesłuszne, co dobre, a co złe”. To dlatego wartości maja takie znaczenie. Czasem są one nieuchwytne, jako że większość działa niejako “w tle”, poza naszą świadomością. Jednak to one służą za osobisty kompas człowieka, który nadaje mu kierunek przy podejmowaniu decyzji.

Nasze wartości i “osobiste” zasady, jakimi kierujemy się w życiu wpływają na nasze emocje i zachowania oraz mają ogromny wpływ na to, co robimy i mówimy. Wartości wspierają nasze przekonania oraz są mocno powiązane z naszą tożsamością oraz są rozwijane przez podświadomość. Nieświadome wartości niejednokrotnie mają swoje źródło w naszych rodzinach, nauczycielach, grupach rówieśniczych, rozwijają się i wzmacniają w rytmie naszego rozwoju.

Jeżeli regularnie i spójnie doceniamy nasze wartości, nasze życie jest wtedy dobre, nasze życie jest jasne i przynosi nam poczucie spełnienia. Jeśli jednak dojdzie do tego, że nie docenimy jakiejś naszej głównej wartości, wówczas ta sytuacja może spowodować w nas duży stres. Nasze wartości są bardzo często też zagrożone w trakcie sytuacji konfliktowych, gdy ktoś narusza nasze granice. Dlatego tak ważne jest odkrycie naszych głębokich wartości i życie w zgodzie z nimi. Poniżej przytoczę fragment sesji, żeby wyjaśnić lepiej, o co mi chodzi z tymi wartościami. Podczas niej badam, w jakim stopniu Klient (Coachee) przestrzega wyznawanych przez siebie wartości. Wcześniej wykonałam z nim ćwiczenie, pozwalające wydobyć/ odkryć jego wartości, porównać je ze sobą i ułożyć w kolejności według ich znaczenia.

Klient: Pamiętasz, jak mówiłem Ci o tej rozmowie kwalifikacyjnej, na którą poszedłem? Zaproponowano mi tę pracę.

Coach: Świetnie, co zamierzasz zrobić?

Klient: Przypuszczam, że ją przyjmę. To dla mnie duży krok naprzód.

Coach: Pamiętam, jak mówiłeś, że ta praca zmusiłaby Cię do dłuższego pozostawania w biurze.

Klient: To jedyna wada. Obecnie pracuję poza biurem 3, czasem 4 dni w tygodniu – to dla mnie świetny układ. Jeśli przyjmę tę pracę, to będę musiał siedzieć za biurkiem przez większość czasu.

Coach: Dużo mówiliśmy o tym, że cenisz sobie spędzanie czasu z bliskimi. Jak się do tego ma ta nowa praca?

Klient: To dobre pytanie. Po kilku miesiącach prawdopodobnie zacznę czuć się jak zwierzę uwięzione w klatce. (Pauza). Może powinienem to sobie jeszcze raz przemyśleć.

W jaki sposób coaching może przyjść z pomocą?

Na tym przykładzie widać, że podjęcie nowej pracy przez Klienta może spowodować u niego konflikt wewnętrzny i stres, bo praca dłużej godzi w jego główne wartości, jakimi są rodzina, więź, bycie razem. Jeśli nie odkryłby wcześniej ze mną swoich głębokich wartości i poszedł do tej nowej pracy, prawdopodobnie dość szybko zacząłby odczuwać stres i frustrację. Niestety nie wiedziałby dokładnie, z czego ten jego stres i ogólne zmęczenie tak naprawdę wynika.  

Wielu Klientów przychodzi na coaching, bo ma problem z równowagą pomiędzy pracą a życiem osobistym, z tzw. life-work balance. Coaching może pomóc takiemu Klientowi przeanalizować organizację swojego czasu i tym samym umożliwić mu spędzanie więcej czasu z rodziną. Jeżeli problem nadgodzin wywodzi się z jeszcze bardziej niesprawiedliwej i wymagającej sytuacji w pracy, coaching może pomóc Klientowi w podjęciu decyzji, czy zmiana pracy jest konieczna do przywrócenia równowagi i wewnętrznego spokoju w życiu Klienta. Znając swoje wartości i potrzeby, dużo łatwiej jest mu wtedy podjąć słuszną decyzję. 

Związek wartości z naszą motywacją

Co się dzieje, kiedy nie żyjemy w zgodzie z naszymi wartościami? Przede wszystkim tracimy wewnętrzną motywację i zauważamy, że doskwiera nam brak energii. Nasze wartości wpływają na naszą motywację. Jeżeli nie wiemy, co cenimy albo nie mamy mocnych wartości, to nasza motywacja jest mizerna. Jeżeli ktoś nie żyje w zgodzie z własnymi wartościami, to nie zaspokaja ich i w efekcie może pojawić się u niego rozczarowanie oraz uczucie pustki – nawet jeśli na zewnątrz wydaje się być człowiekiem sukcesu.

Z drugiej strony, jeśli mamy jasność, co do naszych wartości albo nasze wartości są silne, nasza motywacja również jest silna. Okazuje się, że wszystkie nasze cele, marzenia i pragnienia są po prostu środkami do zaspokojenia naszych wartości i potrzeb.

Wartości są miarą tego, co znaczy dla nas życie. Coaching jest niezwykłym zjawiskiem, ponieważ coach może asystować Klientowi w podnoszeniu świadomości tego, co jest dla niego ważne. Może uczyć go brania odpowiedzialności za projektowanie pożądanego stylu życia oraz osiągania wszystkiego, czego Klient naprawdę chce. Coach zachęca Klienta do uwierzenia w siebie i umacnia go w tym przekonaniu.

Podczas kilku spotkań coachingowych mogę pomóc Ci określić Twoje główne wartości oraz zidentyfikować potrzeby, które domagają się spełnienia. Zainteresowany?

Ale najpierw proponuję Ci niezobowiązującą 30 minutową telesesję bez wychodzenia z domu. Możemy uznać, że wspólnie wypijemy sobie „coffee on the phone”. Nasza rozmowa będzie trwać nie więcej niż 30 minut.

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z LockLuck 

 
 
Zobacz także Coaching samooceny
Zobacz także Coaching biznesowy
Zobacz także Coaching menedżerski
Zobacz także Mentoring

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!