Please enable JS

Potrzeby i pragnienia – co z tego wynika dla nas?

21 grudnia 2018 / Justyna Kaczorowska /Coaching/Efektywne przywództwo/Marka osobista/Rozwój osobisty

Identyfikacja potrzeb

Zgodnie z obecnymi badaniami nad przywództwem, najbardziej skuteczni ludzie to ci, którzy rozumieją siebie, są świadomi wyzwań, jakie wymusza na nich dana sytuacja, a następnie tworzą strategie, aby sprostać tym potrzebom. Dlatego zachęcam Cię teraz do zastanowienia się, czego potrzebujesz i jakie są Twoje wartości w życiu, co jest dla Ciebie naprawdę ważne. Po tej refleksji zaczniesz dostrzegać, w jaki sposób twoje naturalne (unikalne) potrzeby przyczyniają się do Twojego sukcesu i jak paradoksalnie ograniczają Cię. Jednocześnie staniesz się bardziej świadomy tego, że inni ludzie mają różne potrzeby i różne wartości, ale że zawsze szukają sposobów i dróg, aby je zaspokoić, choć nie zawsze robią to świadomie.

Na początek przyjrzyjmy się jednak definicjom – potrzeb i pragnień, bo bardzo często je mylimy ze sobą. 

Potrzeby

Potrzeby to warunki, obszary, emocje, które musisz minimalnie zaspokoić, aby choć trochę poczuć spełnienie w swoim życiu. Często potrzeby muszą zostać przez Ciebie uznane, zanim naprawdę poczujesz, że żyjesz. Jeśli nie uznajesz własnych potrzeb lub masz je niezaspokojone, możesz czuć się przywiązany do innych ludzi, wydarzeń lub powracających stale tych samych myśli. Możesz być bardziej podatny na odczuwanie smutku, spadek nastroju, złość lub rezygnację. Pamiętaj, potrzeby są tym, co musisz mieć, a nie tym, czego pragniesz, wolisz lub zasługujesz.

Pragnienia

Pragnienia, w odróżnieniu od potrzeb są stanami, rzeczami lub doświadczeniami, które czujesz, że chcesz posiadać, aby poczuć się lepiej ze sobą, w swoim życiu. Mają one źródło w Twoich doświadczeniach z przeszłości, wychowaniu, reklamie lub w niezaspokojonych (nieuznanych) potrzebach. Kiedy Twoje potrzeby zostaną zaspokojone (jeśli uznasz swoje potrzeby), wówczas Twoja lista pragnień będzie miała mniejszy wpływ na Ciebie. Pragnieniem jest to, co „pragnąłbym” by się spełniło, ale nie „potrzebuję”, podczas gdy potrzeba jest czymś, bez czego naprawdę NIE mogę funkcjonować.

Wszystko wydaje się wskazywać na to, że my, istoty ludzkie, rodzimy się ze skłonnością do zmieniania pragnień w potrzeby. To problem powodowany przez naszą kreatywną wyobraźnię, która bywa bronią obosieczną. Lecz jeśli chcemy osiągnąć dojrzałość i poczuć spełnienie, musimy tej skłonności unikać i zawsze trzymać na wodzy pragnienia, które są dobre, jeśli służą tylko rozrywce i przyjemnościom w życiu. Natomiast potrzeby starajmy się zaspokajać, bo to od nich zależy w głównej mierze to, czy czujemy się szczęśliwi i spełnieni w swoim życiu.

A co z tego wynika dla Ciebie jako pracownika? W dobrych firmach wygrywają kandydaci świadomi siebie, żyjący z planem na siebie i na życie, trzymający się swoich zasad i wartości. Tacy, którzy dobrze zarządzają sobą, a tym samym są wiarygodną obietnicą zarządzania innymi. Dlatego warto znać swoje potrzeby i wartości. 

Identyfikacja twoich prawdziwych potrzeb i wartości pomoże Ci:

  • uzyskać lepsze zrozumienie tego, co Cię napędza,
  • określić kroki, jakie możesz podjąć, aby zaspokoić swoje potrzeby,
  • zobaczyć, że jesteś wartościowym człowiekiem oraz co Cię naturalnie pociąga,
  • zbudować silną markę osobistą,
  • doświadczyć na sobie, że życie w zgodzie ze swoimi wartościami przynosi spełnienie i produktywność,
  • szybciej osiągać swoje cele i marzenia!
Chciałbyś odkryć swoje potrzeby i wartości? Chcesz zaprojektować własne życie i karierę w zgodzie ze sobą?
Zamów u mnie pakiet coachingowy – Odkryj swoje potrzeby i wartości i stań się bardziej świadomym człowiekiem.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!