Wyobraź sobie, że jesteś wolny od swoich uwarunkowań…Nie interesuje Cię, kiedy, kto, jak i dlaczego. Znaczenie mają tylko czyste fakty. Wyobraź sobie, że jest w Tobie magazyn. Od wielu lat Twoja świadomość, podświadomość i nieświadomość gromadzą w nim to wszystko, co może zostać zużyte do wzniesienia budynku. Nie rozpoczynasz budowy, bo ciągle wydaje Ci się, że czegoś brakuje, ważnego materiału, pozwolenia, dobrej jakości okien…jednak bez względu na to, co Ci się wydaje lub co wiesz, że trzeba jeszcze zdobyć, pewne elementy już czekają w magazynie. Niektóre są uszkodzone, inne zakurzone, część z nich nie spełnia wszystkich wymogów, są też takie, które mają dużą wartość i dlatego przechowujesz je pieczołowicie. Zrób inwentaryzację!
Odnajdź w swoim magazynie wszystkie rzeczy (wydarzenia, sytuacje, słowa, zachowania, relacje), które będą jednym z podstawowych budulców poczucia własnej wartości, zostaną użyte do kształtowania wiary we własne możliwości, rozwijania mocnych stron i dostarczą Ci pozytywnej energii. Zacznij od doświadczeń z dzieciństwa, przejdź przez okres edukacji, rozpoczęcia życia osobistego i zawodowego, a na koniec skup się na teraźniejszości.
Szukaj:
– Drobnych, średnich i dużych sukcesów oraz osiągnięć (przejrzyj albumy ze zdjęciami, świadectwa szkolne, dyplomy, certyfikaty, pamiątki od ważnych osób, nazwij swoje osiągnięcia, zapytaj bliskich co według nich jest Twoim sukcesem).
– Sytuacji, w których czułeś się wartościowy, potrzebny, znaczący (wypisz najważniejsze chwile Twojego życia, których nie chciałbyś stracić i nie zamieniłbyś na inne; mogą to być zarówno wydarzenia, jak i relacje, które udało Ci się stworzyć, utrzymać, pogłębić.
– Rzeczy, z których jesteś dumny (skup się na wspomnieniach i namacalnych obiektach Twoich dokonań, szukaj m.in. tego, co udało Ci się zrobić/ powiedzieć, choć było to trudne, na co musiałeś poświęcić czas, dla osiągnięcia czego musiałeś się przełamać, czego się nauczyłeś, dzięki czemu rozwinąłeś swoje kompetencje).
– Rozwiązanych problemów i przeżytych kryzysów (przypomnij sobie sytuacje, w których wydawało Ci się, że wszystko jest skończone, nie dasz rady, problemy Cię przygniatały, ale z perspektywy czasu udało Ci się rozwiązać te trudności i wyjść na prostą; możesz zapytać bliskich o sytuacje szczególnie dla Ciebie trudne i kryzysowe, z których udało Ci się wyjść),
– Naprawionych błędów (wymień sytuacje, w których popełniłeś błąd, dokonałeś złego wyboru, zachowałeś się nieodpowiednio, ale udało Ci się wziąć za to odpowiedzialność, zadośćuczynić, przeprosić, poprawić; przypomnij sobie też sytuacje, kiedy Twój błąd mimo czarnych scenariuszy nie spowodował katastrofy oraz takie, gdy dzięki przyznaniu się do błędu, zdołałeś uratować sytuację, utrzymać dobrą relację itp.)