Please enable JS

Jak być pewnym siebie? Wykonaj test i sprawdź, czy brakuje Ci pewności siebie

14 lipca 2018 / Justyna Kaczorowska /Asertywność/Budowanie pewności siebie/Coaching/Rozwój osobisty

Wielu osobom spędza sen z powiek pytanie, jak być pewnym siebie. Zanim do tego przejdę, chciałabym zdać Ci najpierw pytanie – czy widziałeś kiedyś dziecko, które będąc kochane, nie zachowuje się naturalnie, swobodnie i spontanicznie? Które nie jest w pełni sobą? Trudno takie spotkać, prawda? Dzieci, zwłaszcza małe, nie mają z reguły problemów z brakiem pewności siebie, one po prostu są, całą sobą są tu i teraz. Każdy człowiek rodzi się niczym czysta karta, na którą inni ludzie przenoszą swoje przekonania, wierzenia, wartości, lęki i emocje, modelując w ten sposób jego charakter i zachowanie. Model wychowania, jaki funduje się nam od wczesnego dzieciństwa ma służyć głównie naszemu bezpieczeństwu, ale także społecznej kontroli, ograniczeniu swobodnego działania czy myślenia innego niż to, które ma być ukierunkowane na posłuszeństwo, i de facto służy innym celom niż szczęście i spełnienie jednostki. Przecież “ryby i dzieci głosu nie mają”, prawda?

Jak odzyskać pewność siebie?

Dlatego cała tematyka pewności siebie nie prowadzi w zasadzie do budowania pewności, ale do jej odzyskania, przypomnienia pewności, którą każdy ma w sobie. Pewność siebie nie jest przecież zapisywana w kodzie genetycznym, jest całkowicie do wyuczenia i ukształtowania przez zdobyte doświadczenia oraz przyjęte sposoby reagowania. Więc, jeśli wyuczono Cię (tak nauczyłeś się) być niepewnym siebie (bo to nawyk myśleniowy kształtowany przez wiele, wiele lat, utrwalany mocno w szkole i często później w pracy), to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten nawyk myśleniowy zmienić na inny, taki, który będzie Cię wspierał. Nie jest to łatwe, ale nie jest niemożliwe.

Urodziłeś się dzieckiem pewnym siebie i Twoim zadaniem nie jest tworzenie pewności siebie, a odzyskanie tego, co było Twoje od zawsze i nadal tkwi w Tobie pod warstwami wychowania – socjalizacji. Jeśli tylko tego oczywiście chcesz, nic na siłę. Wymaga to w zasadzie oduczenia się myślenia o sobie w negatywny sposób.

Jak być bardziej pewnym siebie?

Wiele osób marzy o tym, aby być bardziej pewnym siebie, ale nie wiedzą za bardzo, jak się za to zabrać. Zanim jednak rozpoczniesz budować swoją pewność siebie, sprawdź najpierw w jakim stopniu i czy w ogóle dotyczy Cię problem braku pewności siebie oraz w jaki sposób brak pewności siebie wpływa na Twoje życie. W tym celu rozwiąż poniższy test: 

Test na pewność siebie

Poniżej krótki test na badanie poziomu Twojej pewności siebie. Odpowiedz sobie szybko i szczerze.

1. Nie robię wielu rzeczy, o których marzę, ponieważ boję się reakcji otoczenia – krytyki innych osób, wyśmiania, itp. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

2. Wyobrażam sobie, jakie mogą być negatywne skutki danego działania i dlatego rezygnuję z niego. a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

3. Uważam, że jestem gorszy od innych osób. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

4. W towarzystwie innych osób jestem bardzo cichy i boję się wypowiadać swoje zdanie, by się nie skompromitować. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

5. Nie potrafię wyrażać swoich emocji. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

6. Mam problemy z nawiązywaniem kontaktów z innymi osobami. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

7. Nie wierzę, że jestem w stanie cokolwiek zrobić. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

8. Lubię bezpieczeństwo, boję się zmian. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

9. Długo rozmyślam i analizuję dane wydarzenie. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

10. Nie lubię się wyróżniać i zwracać na siebie uwagę. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

11. Zazdroszczę innym osobom tego jakie są. 
a) zazwyczaj 
b) czasami 
c) rzadko 
d) nigdy

Jeśli na większość pytań odpowiedziałeś zaznaczając odpowiedź a lub b, oznacza to, że możesz mieć problem z brakiem pewności siebie, co niestety negatywnie wpływa na jakość Twojego życia.

Ale mam dobrą wiadomość dla Ciebie. Możesz zacząć to zmieniać już dziś!

 

Ćwiczenia na pewność siebie

Jeśli od dawna pragniesz zwiększyć swoją pewność siebie, to zapraszam Cię do pobrania mojego e-booka i zbuduj pewność siebie w 14 dni. Poznaj ćwiczenia, dzięki którym zyskasz jeszcze większą pewność siebie i szybciej osiągniesz swoje cele!

Pobierz teraz mojego e-booka i zbuduj pewność siebie w 14 dni! 

Jeśli będziesz chciał osiągnąć w tym obszarze więcej, popracować nad pewnością siebie i poprawą samooceny, to namawiam Cię na coachingową podróż w głąb siebie – do odkrycia Twojego prawdziwego JA! Używam do tego innowacyjnego na polskim rynku narzędzia – gry coachingowej LockLuck.

Pamiętaj! Zdrowa samoocena i prawdziwa wiara w siebie jest w zasięgu Twoich możliwości!
Zamów pakiet coachingowy z grą LockLuck!

Podał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!