Please enable JS

Pięć nawyków, które zabijają pewność siebie

25 maja 2022 / Justyna Kaczorowska /Budowanie pewności siebie/Coaching/Moje Inspiracje/Rozwój osobisty

Bywają takie momenty w życiu, że wątpimy w siebie, w swoje umiejętności, wiedzę i przychylność losu i jest to całkiem naturalne. Ale często jest też tak, że sami sabotujemy siebie. Wówczas uświadomienie sobie, co jest tą naszą kulą u nogi, która ciągnie nas w dół, co nas blokuje i podcina skrzydła, jest pierwszym krokiem do zmiany na lepsze, do poprawy naszej sytuacji i naszego samopoczucia. 

Co zabija skutecznie Twoją pewność i wiarę w siebie?

Otóż istnieje kilka mechanizmów – wzorców myślowych i zachowań, które niestety potrafią skutecznie podkopać naszą wiarę w siebie i swoje umiejętności. Poniżej przedstawię te najbardziej popularne i jest ich pięć. Ciekawa jestem, czy rozpoznasz jakieś u siebie. 

Koncentracja na porażkach

Wielu z nas ma wyostrzony zmysł na swoje błędy i potknięcia, śledzi je niczym oko Saurona, by następnie pielęgnować w sobie poczucie porażki, które zaś mocno wpływa na to, jak siebie postrzegamy. Jak się łatwo domyślisz, skupiając się na swoich porażkach czy słabościach, nie zauważasz wcale swoich osiągnięć czy sukcesów. Z łatwością zapominasz o sytuacjach, w których Ci się coś udało, nie doceniasz z reguły włożonego w coś wysiłku, który często jest ważniejszy niż sam efekt. Wyolbrzymiasz zaś poczucie porażki i je niejako pielęgnujesz, szybko też dochodzisz do wniosku, że tak naprawdę to wszystko jest bez sensu i że twoje całe życie to jedno wielkie nieporozumienie. Co gorsze, to funkcjonuje jak samospełniająca się przepowiednia i faktycznie w twoim życiu zaczyna nagle dziać się tak, jak sobie założyłeś. Twoje wewnętrzne przekonania, nastawienie determinują Twoje życie, np. jeśli uważasz, że nie zasługujesz na miłość, może to sprawiać, że jesteś sama lub rzadko udaje ci się utrzymać jakiś związek na dłużej. Często jesteśmy tak głęboko zakopani w negatywne przekonania, że nawet ich nie widzimy i nie zdajemy sobie z nich sprawy. 

W szponach perfekcjonizmu

Jeśli jesteś bardzo samokrytyczny i rzadko zdarza Ci się, że jesteś z siebie zadowolony, ciągle poprawiasz projekty, zadania, żeby wszystko wypadło idealnie, to być może jesteś w szponach perfekcjonizmu. Wbrew pozorom perfekcjonizm świadczy o tym, że jesteś raczej niepewny swoich umiejętności i jest w Tobie dużo lęku (stąd ciągłe udoskonalanie czegoś), trudno ci tez być elastycznym, zarówno w działaniach czy myśleniu. Perfekcjonizm prowadzi często do zwątpienia w siebie, zwlekania i odkładania zadań na później, czasem nawet do rezygnacji ze swoich celów i poczucia przytłoczenia. Aby pokonać perfekcjonizm, trzeba nauczyć się postrzegać świat szerzej niż tylko przez pryzmat czarno-biały, odpuszczać, dopuścić do siebie myśli, że coś może być dobre lub bardzo dobre i nie musi być doskonałe. Słowa “muszę” czy “powinienem” powinny też zniknąć z twojego słownika. 

Ciągłe narzekanie

Jeśli często winisz siebie za błędy i porażki, masz ciągłe poczucie straty i zazwyczaj myślisz “szkoda, że nie da się cofnąć czasu”, to wprowadzasz siebie w nieciekawy stan emocjonalny, jakim jest żal. Żal może być konstruktywny, jeśli prowadzi Cię do naprawy jakiejś sytuacji, błędu. Dużo gorzej jest wtedy, kiedy nie ma już możliwości zmiany czegoś, wówczas taki żal prowadzi tylko do depresji, ciągłego rozpamiętywania, oskarżania siebie i w efekcie długotrwałego stresu. Wszyscy wiemy, co się dzieje z naszym ciałem i umysłem, jeśli stres trwa za długo. Dlatego należy się wystrzegać wszelkiego rodzaju narzekania, ubolewania czy cierpiętnictwa.

Porównywanie się

Nic nie jest bardziej szkodliwego, jeśli chodzi o niszczenia poczucia własnej wartości i pewności siebie jak porównywanie się z innymi. a robimy to często na każdym kroku! Porównujemy się do innych i na tej podstawie osądzamy  siebie. Jeśli są to porównania adekwatne i motywujące, to wówczas rozwijamy się i wzrastamy. Jeśli jednak nie, to sami podkopujemy swoją pewność siebie i pozbawiamy się energii do działania. 

Bycie zawsze miłym

Jeśli ciągle i zawsze jesteś miły i uśmiechnięty, to znak, że jest coś nie tak z twoją samooceną. Nie chodzi oczywiście o takie sytuacje, kiedy jesteś empatyczny i wychodzisz na przeciw oczekiwaniom czy potrzebom innych, kiedy jest taka konieczność. Chodzi o sytuacje, kiedy poświęcasz całą swoją energię i czas tylko po to, żeby zadowolić innych, bo zależy ci, żeby cię wszyscy lubili. Okazuje się, że uszczęśliwianie wszystkich dookoła wcale nie wzmacnia twojej samooceny, wręcz odwrotnie, niszczy twoją pewność siebie, bo ciągle obawiasz się, że jeśli kogoś zawiedziesz, to zostaniesz odrzucony. Bycie miłym non stop nie jest zdrowe. Czasem trzeba postawić granice i zadbać o siebie, swoje potrzeby i uczucia. Dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o swoje dobre samopoczucie i pamiętaj o tym, że nie da się zadowolić wszystkich.  

Podobał Ci się wpis? Podaj dalej, skomentuj lub polub moją stronę na FB: Coaching samooceny z grą LockLuck.

Zapraszam Cię także do przyłączenia się do mojej grupy – Doradztwo filozoficzne, psychologia i coaching.

O autorze

Justyna-Kaczorowska-coach-samooceny
Justyna Kaczorowska
Coaching samooceny innowacyjną metodą LockLuck & coaching biznesowy | Inne artykuły

Witaj! Jestem Justyna i zajmuję się coachingiem, zarówno personalnym, jak i biznesowym. Swoje umiejętności coachingowe zdobywałam w międzynarodowej szkole Noble Manhattan Coaching. Jestem także pierwszym w Polsce certyfikowanym coachem innowacyjnego narzędzia LockLuck , stworzonego do pracy nad poprawą samooceną, zwiększania pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Przez ponad 20 lat pracowałam w wielu branżach na różnych stanowiskach. Zajmowałam się m.in. redakcją i publikacją poradników, zarządzaniem marketingowym i sprzedażą oraz organizacją szkoleń i eventów, m.in. takich jak wystąpienia motywacyjne Briana Tracy w Polsce. Dlatego dziś oferuję początkującym w biznesie coaching biznesowy lub mentoring.

Jako coach pomagam osobom w podejmowaniu decyzji, jeśli nie wiedzą, co wybrać, w odkrywaniu mentalnych blokad, które ich hamują w działaniu, generalnie w dokonaniu zmiany, w tym w przemianie ograniczających przekonań, budowaniu większej pewności siebie czy kreowaniu biznesu, o jakim marzą. Wspieram osoby w poszukiwaniach pomysłu na siebie (tożsamości), w budowaniu silnej marki osobistej oraz w rozpoczynaniu działalności gospodarczej. Więcej o mnie...O blogu i o mnie

Cześć!

Nazywam się Justyna. W moim życiu mam dwie pasje:💗coaching i malarstwo. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich 💪 w kreowaniu wizji swojego biznesu, a następnie doradzać w kwestiach strategii i marketingu.

Na moim blogu dużo piszę o tym, skąd się bierze niska samoocena oraz brak pewności siebie, jak możemy poprawić naszą samoocenę i zwiększyć pewność siebie, wzmocnić poczucie własnej wartości. Przedstawiam liczne ćwiczenia na budowanie pewności siebie i asertywność. Rekomenduję zmianę siebie poprzez coaching (swojego myślenia, nawyków), by wieść życie w zgodzie ze sobą, być bardziej spełnionym i przez to także bardziej szczęśliwym człowiekiem.

Zapraszam Cię zatem do tego mojego świata, rozgość się proszę w nim, mam nadzieję, że znajdziesz tutaj to, czego szukasz…

Zapisz się na mój bezpłatny Newsletter
i odbierz kilka ćwiczeń pomagających
budować pewność siebie!